Magazin

Erden Eruç yola yalnız devam ediyor

Erden Eruç yola yalnız devam ediyor

'Altı Zirve' projesinin yaratıcısı Erden Eruç, Tim Harvey ile birlikte başladığı Atlas Okyanusu'nu kürekle aşma projesinin geri kalanına yalnız devam edecek.

'Altı Zirve' projesine bir ön hazırlık olarak Kanarya Adalarından Kosta Rika'ya doğru kürek çekecek olan Eruç'un bu geçişi dört ay sürecek.

ABD'deki Around-n-Over Vakfı'nın kurucusu Erden Eruç, dünyada ilk kez gerçekleştirilecek olan, kas gücüne dayalı bir projeye imza atıyor. 'Altı Zirve' adlı proje süresince Eruç, altı kıta arasındaki okyanuslarda kürek çekerek ilerleyecek, karaya ulaştığında bisiklete binecek ve, Güney Kutbu hariç, her kıtanın en yüksek zirvesine tırmanacak.

Erden Eruç, ilk etabı 2003 yılında tamamlanan bu büyük projenin devamı öncesinde, hem hayallerinin peşinden giden diğer gezginlere destek olmak, hem de kendi açık deniz tecrübesini pekiştirmek amacıyla, Kanadalı Tim Harvey ile birlikte Lizbon’daki Keşifler Abidesi'nin (Padrao dos Descobrimentos) önünden 16 Ekim'de demir aldı.

Ancak şiddetli esen ters rüzgarlar, ekibi, 20 kilomete batıdaki Cascais limanında üç hafta boyunca bekletti. 9 Kasım'da güneye doğru tekrar açılabilen Eruç ve Harvey, Fas'taki El Jadida ve Safi limanlarına uğrayıp 11 Aralık'ta Kanarya Adaları'ndaki Las Palmas limanına ulaştı.

Tim Harvey'nin Las Palmas'ta 1 Ocak 2006 itibarıyla ekipten ayrılması nedeniyle, Erden Eruç Atlas Okyanusu geçişine yalnız devam etme kararı aldı. Atlas Okyanusu'ndaki tek başına kürek macerası sona erdiğinde Eruç, kürekle okyanus geçen ilk Türk olacak ve daha sonra tek başına 'Altı Zirve' projesine devam edecek.

'Altı Zirve'
Toplam 6 yıl sürecek olan 'Altı Zirve' projesi sırasında, Around-n-Over kuruluşu tarafından, haber ve eğitim içerikli bilgi paylaşımı sağlanacak ve insanoğlunun doğayla sadece kendi gücüne dayanarak mücadelesi gözler önüne serilecek. Bu sayede, yolculuk sırasında yaşananlar, öğrenilenler ve düşünülenler, özellikle öğrencilerle paylaşılabilecek.

Around-n-Over Vakfı ve Erden Eruç, bu projeyle, öğrencilere dünyayı tanıtacak yeni bir pencere açmayı amaçlıyor. Erden Eruç ayrıca, İLKYAR Vakfı aracılığıyla Türkiye'deki öğrencilere de katkı sağlamayı planlıyor.

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgi www.KaslaGit.com adresinden alınabilir.

Around-n-over Vakfı'nın amacı

· Çocuklara kas gücü ile gerçekleştirilen araştırma ve yolculuklardan esinlenerek hazırlanmış eğitim faaliyetleriyle ilham vermek, onları bilgilendirmek.

· Çocukların daha iyi birer yurttaş olabilmeleri için sağlık, özveri ve azim değerlerini işlemek, onları doğaya sahip çıkmaları için teşvik etmek, sigara içmemelerini telkin etmek.

· Kendine yetme mücadelesinde olan gelişmekteki toplumlara temel eğitim amaçlı kaynak, uzmanlık ve tesis sağlamak.

'Altı Zirve' Programı
Erden Eruç, 2003 yılında Seattle'dan bisikletle yola çıkıp Alaska'daki McKinley (Denali) zirvesine ulaşarak projenin ilk etabını tamamladı. Daha sonra Seattle-Miami arasını bisikletle kat eden Eruç'un planladığı takvim şöyle:

2006
· Mayıs başı: Kosta Rika'nın doğu kıyısına varış
· Mayıs sonu: Kosta Rika'nın batı kıyısından güneydeki Ekvador'a doğru demir alış
· Ekvador'a vardıktan sonra Peru ve Şili üzerinden Arjantin'deki Aconcagua Dağı yakınlarına bisikletle karadan yolculuk
· Aralık: Aconcagua'ya tırmanış

2007
· Bolivya ve Peru üzerinden bisikletle tekneye geri dönüş
· Mayıs: Büyük Okyanus'u kürekle geçmek üzere demir alış

2008
· İlkbahar: Büyük Okyanus geçişini tamamlayarak Batı Gine'ye varış
· Yaz: Kartens Dağı'na ilerleme ve tırmanış

2009
· Kış başı: Hindistan kıyılarına varış
· Nepal'e doğru bisiklet yolculuğu
· Sonbaharda Everest'e tırmanış
· Bisikletle tekneye dönüş

2010
· İlkbahar: Kürekle Tanzanya'ya yolculuk
· Kilimanjaro'ya karadan seyahat ve tırmanış
· Kızıldeniz'e doğru kürekle devam

2011
· Kış: Süveyş Kanalı yoluyla Türkiye kıyılarına varış
· İlkbahar: Bisikletle Rusya'daki Elbrus Dağı'na ilerleyiş
· Yaz: Elbrus'a tırmandıktan sonra bisikletle tekneye dönüş
· Sonbahar: Akdeniz üzerinden kürekle batıya doğru devam
· Yıl sonu: Başlangıç noktası olan Kosta Rika'ya dönüş ve bisikletle Miami'ye varış
Yayın tarihi: 03.01.2006
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.