Magazin

En saçma ürün uyarıları

En saçma ürün uyarıları

ABD'de en saçma ürün uyarıları yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. 'Bu çamaşır makinesinde kimseyi yıkamayın' ya da 'yakıt seviyesini kontrol etmek için kibrit çakmayın' kazanan uyarılardan.

ABD'de üreticilere karşı istismara varan davaların yayılmasının önlenmesi için mücadele eden dernek Michigan Lawsuit Abuse Watch tarafından 10 yıldır düzenlenen yarışmada, bu yıl kazanan uyarılar arasında, bir mikro-dalga fırın üzerindeki etikette, 'cep telefonunuzu mikro-dalga fırınlarda kurutmaya yeltenmeyin' ya da bir loto bileti üzerindeki, 'ütülemeyin' ifadeleri yer alıyor.

Geçmişte kazanan en ünlü saçma uyarılardan biri, katlanabilir bir bebek arabası üzerindeki, 'katlamadan önce içinden çocuğu çıkarınız' olmuştu.

Davaya karşı önlem
Saçma görünseler de bu uyarıların olası kazaları önleyerek, bazen hayat kurtardığına dikkat çekilirken, bazı sanayi kesimlerinin bu uyarılardan nefret ettiği, ancak yaralanan tüketiciler tarafından açılabilecek davalar yüzünden tehlikeli olabilecek ürünler üzerine uyarı etiketleri koymaya zorlandıkları belirtiliyor.
Yayın tarihi: 09.01.2007
351
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.