Magazin

Düşünce devleri geliyor

Düşünce devleri geliyor

Jean Baudrillard, Alain Touraine, Candido Mendes gibi ünlü düşünürlerin katılacağı 'İslam, Latin Dünyası ve Çağdaşlık' konferansı bugün başlıyor.

Düşünce dünyasının önde gelen isimleri Türkiye'de. Latin Dünyası Akademisi'nin (Academie de la Latinité) düzenlediği 'İslam, Latin Dünyası, Çağdaşlık' başlıklı uluslararası konferans, aralarında Jean Baudrillard, Edgar Morin, Alaine Touraine, Candido Mendes gibi isimlerin de bulunduğu dünyaca ünlü pek çok düşünür, yazar ve akademisyeni Ankara ve İstanbul'da bir araya getiriyor. İslam, Latin dünyası ve çağdaşlığın tartışılacağı etkinlikler bugün Bilkent Üniversitesi'nde başlıyor.

Bilkent'in Mithat Çoruh Amfisi'nde saat 12.30'da başlayacak açılış töreninde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamid Reza Asefi, Latin Akademisi Genel Sekreteri Candido Mendes ve Bilkent'in kurucusu İhsan Doğramacı birer konuşma yapacak. 14 Nisan'a kadar Bilkent Üniersitesi'nde sürecek paneller dizisi 15-16 Nisan tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde devam edecek.

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilecek panellerde 'Yeni Bir Avrupa Evrenselciliğine Doğru', 'Ekümenizm ve Kültürel Matrisler', 'Hegemonya ve Öte Diyalog' başlıklı konular tartışılacak.

Etkinliği düzenleyen Latinite Akademisi bağımsız bir kurum olarak Latin kültürünü paylaşan ülkeler/halklar arasında dayanışmayı güçlendirmek, geçmişte, günümüzde ve gelecekte Latin dünyasının uygarlığın her alanına yaptığı ve yapacağı katkıları vurgulayıp duyurmak amacıyla dünya çapında çeşitli etkinlikler düzenliyor. 'İslam, Latinité, Transmodernité' kurumun düzenlediği 11'inci uluslararası konferans.

Türkçe çevirinin yapılacağı konferansın İstanbul ayağına katılmak için 'www.bilgi.edu.tr' adresinden ya da 444 0 428 numaralı telefondan kayıt yaptırılması gerekiyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 12.04.2005
452
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.