Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Düşük belli kot zararlı!

Düşük belli kot zararlı!

Son dönemde çok rağbet gören ve göbeği açıkta bırakan düşük belli kot pantolonların sağlığa zararlı olduğu açıklandı.

ABD'de yayımlanan New York Post gazetesinin haberine göre, genç kızların yaygın şekilde giydikleri düşük belli ve göbeği açıkta bırakan kotlar, belkemiğinin altındaki sinirlere baskı yaparak kalçalarda ''paresthesia'' adı verilen bir yanma hissine neden oluyor. Gazetedeki habere göre, Kanada'da yayınlanan Canadian Medical Association Journal isimli tıp dergisine bir makale sunan Dr. Malvinder Parmar, göbeği açıkta bırakan kot giyen genç kızları uyararak, eski moda yüksek belli pantolonlara yönelmeleri çağrısında bulundu.

Sinirlere baskı yapıyor, kalçaları yakıyor
Düşük belli kotların sinirlere baskı yaparak ağrıya neden olduğunu, kalçalarda yanma hissi yarattığını ve belkemiğinde hassasiyete yol açtığını belirten Kanadalı doktor, özellikle arka cepte taşınan kalın cüzdanın bu ağrıyı daha da arttırdığını kaydetti. Dr.Parmar, kısa süre önce kendisine kalçalarda yanma ve ağrı hissiyle başvuran hafif kilolu üç genç kadının da altı ila sekiz ay süreyle düşük belli kot giydiklerine dikkat çekerek, bu hastaların dört ila sekiz hafta bol kesimli pantolon giydikten sonra hiçbir şikayetleri kalmadığını belirtti.

"Belki acı çekiyorlar ama çok güzel oluyorlar"
Tüm dünyanın yanı sıra New York'ta da son derece moda olan düşük belli kotları satan mağazalar ise Kanadalı doktorun uyarısını fazla ciddiye almadılar. New York'un Broadway caddesindeki Jean Outlet mağazasının yöneticisi Michelle Hachey, "Genç kızlar belki biraz acı çekiyorlar ama bu kotlarla çok da güzel oluyorlar" diye konuştu. ABD'de hip-hop türü müzik yapan şarkıcıların yanı sıra Mariah Carey, Christina Aguilera ve Gwyneth Palthrow gibi yıldızların da katkısıyla düşük belli kot pantolonlar, genç kızlar arasında yaygın olarak giyiliyor.
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.