Magazin

Dünya Kızıl Gezegen'e koştu

Dünya Kızıl Gezegen'e koştu

Kızıl Gezegen Mars tam 60 bin yıl sonra Dünya'ya en yakın konuma geldi ve yerküreyi resmen hipnotize etti. Bu çok özel an bundan sonra ancak 284 yıl sonra yaşanabilecek.

Los Angeles'tan Ürdün'e, Bolivya'dan Tayland'a heyecan ve merakla bekleyen herkes Mars'ı gözledi, Mars konuşuldu, dilekler tutuldu.

TSİ 12.51'den itibaren ülkemizde de izlenebilen Mars Dünya'ya son kez bu denli yaklaştığında Taş Devri'ndeki atalarımız mağaralarda yaşıyor ve taştan aletler yapmaya çalışıyorlardı. Dün ise dünyanın dört bir yanındaki binlerce kişi, yüksek teknoloji ürünü dijital ve optik cihazlarla kızıl gezegenin en net görüntüsünü yakalama telaşındaydılar. Ve sonunda beklenen an geldi, filmlere ilham veren ve su bulunubilirse yaşanılabilecek ikinci evimiz olacak Mars heyecanlı bakışlara gülümsedi. Merkezi Amerika'daki 'Planetary Society' 27 Ağustos'u Mars Günü ilan etti. Amerikan Cornell Üniversitesi'nde Hubble teleskobunun çektiği Mars görüntüleri incelenirken, amatör ve profesyonel astronomlar teleskoplarıyla mevzilendiler ve gökyüzünde Mars'a hedeflendiler.

Hubble yakaladı
Hubble uzay teleskobu, Mars'ın 60 bin yıl içinde dünyaya ilk kez çok yaklaştığı noktada muhteşem görüntülerini yakaladı. Görüntülerin, Mars'ın dünyadan 55.7 milyon kilometre uzaklıkta olduğu sırada çekildiği ve en küçük yüzey ayrıntıları gösterdiği belirtildi. Mars, en iyi güney yarıküre özellikle de Tahiti gibi Güney Pasifik adaları ve Avustralya'nın sahilden uzakta bulunan ücra bölgelerinde izlendi. Ürdün Astronomi Derneği, Kızıl Gezegen için gözlem partisi düzenledi, eski yerleşim alanı Jabal el-Kala'da halka açık 3 dev teleskop yerleştirildi. 30 Ürdünlü astronom Azraq Çölü'nde kamp kurarken Aal el-Bayt Üniversitesi'ne de dev bir teleskop Mars'a odaklandı.

Göremeyen üzülmesin
Yeryüzünün her noktasında olduğu gibi Türkiye'de de beklenen büyük randevu gerçekleşti. Ne yazık ki İstanbullular, bulut engeli nedeniyle hüsrana uğradı. Başta Kandilli Rasathanesi olmak üzere, yüksek mekanlarda teleskoplarını kuran amatör astronomlar, bilim adamları, veliler ve öğretmenlerin gözlem partilerinde Mars'la buluşma sağlanamadı. Mars'ı, dünyaya en yakın konumunda göremeyen İstanbullular, bu şansı ancak 284 yıl sonra yakalayabileceklerini düşünürken, Kandilli Rasathanesi'nden rahatlatıcı bir haber geldi. Dr. Tamer Ataç, Mars'ın eylül sonuna kadar aynı parlaklıkta izlenebileceği müjdesini verdi. Adana Çukurova Üniversitesi'nden de bulutlanma nedeniyle sağlıklı bir izlenme yapılamadı. Antalyalılar, Mars'ı Türkiye'nin en büyük teleskobunun bulunduğu TÜBİTAK gözlem evinde kurulan dev ekrandan izlediler.

Buna karşılık yurdun diğer kentleri daha şanslı idi. Ankara Üniversitesi'nin Ahlatlıbel'deki gözlemevine akın eden başkentliler, hazırlanan iki teleskoptan Mars'ı izlemek için uzun kuyruklar oluşturdu. Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök ve eşi Özenç Özkök de Mars'ı izleyen meraklılar arasındaydı. İzmir'de Fuar Alanı, kurulan altı teleskop aracılığıyla Mars'ı görmek isteyenlerin akınına uğradı.

Nargileli piknik
Mars'ın 60 bin yıldan sonra dünyaya en yakın konuma geldiği ilk anlar, Filipinlerde net bir şekilde izlendi. Başkent Manila'da toplanan gökbilimciler, Kızıl Gezegen'in canlı uydu görüntülerini bilgisayar ekranlarından duvara yansıtarak inceledi. Lübnan'da da yiyecek, içecek ve nargilelerini hazırlayan halk, Mars'ı yakından görmek için kent dışındaki boş alanlara koştu, ülkenin doğusundaki dağ eteklerinde piknik yaptı.

Şimdi aşk zamanı
İngiliz The Sun gazetesi Mars'ın cinsel arzuları da tutuşturacağını, kızıl geceler vaat ettiğini ve sevenleri yörüngesine çekivereceğini yazdı. The Sun'a göre ikizler burcunda doğanlara Mars süper aşk güvenini verirken, oğlak burcundakiler favori fantezileriyle ilgi toplayacak.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 28.08.2003
448
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.