Magazin

Dünya gençliği 'iki ters bir düz'

Dünya gençliği 'iki ters bir düz'

Modada örgü giysi ve aksesuvarlar hâkimiyeti ele geçirince, gençler bir zamanlar 'yaşlı işi' diye burun kıvırdığı tığ ve örgü şişleriyle barıştı.

Örgü şapkalar, yün başlıklar, bereler, çantalar, desen desen atkı ve şallar podyumlarda boy gösterdikçe, örgü de kıymete bindi. ABD'de Craft İplik Konseyi tarafından yapılan bir araştırma, ülkede 2002 yılından beri örgü ören ve tığ işi yapan 25-34 yaş arası kadınlarda, yüzde 150 oranında bir artış olduğunu ortaya çıkardı. Örgü ören 18 yaş altı genç kız sayısıysa 5.7 milyon. Craft İplik Yönetim Kurulu Başkanı John Laurie, örgü ipi talep eden tüketicinin hızla gençleştiğini söylüyor.

ABD'de örgü salgını!
Araştırma ABD'deki kadınların yüzde 36'sının (50 milyondan fazla) örgü örmeyi bildiğini gösteriyor. ABD'de örgünün yeniden doğuşu, iplik mağazaları sayısında artışı ve 'örgü kafe'lerin açılmasını da beraberinde getirmiş. Batı Hollywood'daki Knit Cafe (Örgü Kafe) ve Manhattan'daki Knit New York'ta bir araya gelen kadınlar ve bazen birkaç erkek, kahvelerini yudumlarken, örgü şişleri üzerine sohbet ediyor. Bu merak ünlülere de sıçramış durumda. Britanyalı komedyen Tracey Ullman bir örgü kitabı yayımlarken, aktris Julia Roberts ve Sarah Jessica Parker'ın da şiş ve yünlerle arası iyi. Hatta Parker, set aralarında örgü örmesiyle biliniyor.
Yayın tarihi: 07.10.2006
751
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.