Magazin

Doğum kontrolünü öğrendik

Doğum kontrolünü öğrendik

Türkiye'de doğum kontrolünün giderek yerleşince, sağlık kuruluşlarına kürtaj talebiyle gelenlerin sayısı hayli azaldı. Adana Doğumevi Başhekimi Op. Dr. Mustafa Kemal Üte, kürtaj için hastaneye gelenlerin sayısının 10 yıl öncesine göre yüzde 90 azaldığını söyledi.

Bu sonucun, sağlık görevlileri tarafından yapılan toplumu bilinçlendirme çalışmalarının başarılı olduğunu gösterdiğini vurgulayan Başhekim Üte, "10 yıl önce Doğumevi'nde yapılan kürtaj sayısı 5 bin dolayındaydı, geçen yıl ise bu rakam 519 oldu. Zaten kürtaj bir korunma yöntemi değil. Sağlıklı korunma yöntemi seçemeyenlerin başvurmak zorunda kaldığı, hamileliği tıbbi yöntemle sonlandırma olayıdır. 10 haftalıktan daha ileri süredeki hamilelere kürtaj uygulanmıyor ayrıca operasyon için, tıbbi sakınca bulunmaması ve evli olma gibi yasal formalitelerin de uygun olması gerekir" dedi.

Adana'da geçen yıl dünyaya gelen yaklaşık 20 bin bebeğin, 8 bin 500'ünün doğumunun Doğumevi'nde gerçekleştiğini ifade eden Dr. Üte, evde yapılan doğumlara itibar edilmemesini istedi. Günümüzde son derece modern korunma yöntemleri geliştirildiğini, kondom, hap, cilt altı implant gibi uygulamaların yanı sıra istediği sayıda çocuk sahibi olanların tercih ettiği kordon bağlatma ile erkeklerin kısırlaştırılmasının da aile planlamasında önemli yer tuttuğunu vurgulayan Üte, şunları söyledi:

"Özellikle kırsal bölgelerde istenilmeyen hamilelikleri sonlandırmak için çok ilkel yollara başvuruluyor. Bu durum anne adayının yaşamını tehlikeye sokarken, ileride çocuk sahibi olamaması gibi bir riski de doğuruyor. Bu nedenle hastanemize gebelik öncesi başvuran anne adaylarına, gebelik süresince karşılaşacakları tüm sorunlarının nasıl üstesinden gelineceğini anlatıyoruz. Çocuk bakımı, beslenmesi, aşıları hakkında bilgiler veriyoruz. Hepsinden önemlisi, anne adaylarının her ay kontrole gelmeleri ve doğumlarını mutlaka doktor gözetiminde bir sağlık kuruluşunda yapmalarını öneriyoruz."
(DHA)
Yayın tarihi: 23.01.2003
413
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.