Magazin

Dışardan evlat edinme olanağı

Dışardan evlat edinme olanağı

Kimsesiz ve bakılmaya muhtaç çocuklara uluslararası ortamda aile bulmayı amaçlayan sözleşmeye Türkiye de onay verdi.

Sözleşmeyle, yabancı çocukları evlat edinen ailelerin hem devlet, hem de uluslararası örgütler aracılığıyla denetlenmesi sağlanacak. Parayla evlat edinmek ise yasak.

Türkiye, kimsesiz ve bakılmaya muhtaç çocuklara uluslararası ortamda aile bulmaya amaçlayan uluslararası sözleşmeye imza attı.

Dışişleri Komisyonu'nda kabul edilen anlaşma ile "Çocuk kaçırma ve çocuk ticaretinin" önlenmesi de amaçlanıyor.

Komisyonda kabul edilen yasa tasarısı, "Çocukların Korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda İşbirliğine Dair Sözleşme" nin onaylanmasını öngörüyor.

48 maddeden oluşan ve kimsesiz ya da bakılamayan çocuklara yuva sağlanmasını amaçlayan sözleşme bir devlette yaşayan, evlat edinme amacıyla ya da evlat edinmeden sonra başka bir devlete götürülen 18 yaş altındaki çocukları kapsamına alıyor.

Sözleşmeyle ülkelerarası evlat edinmenin çocuğun yararı ve onun uluslararası hukukta tanınmış temel haklarına uygun olarak gerçekleştirilmesinin güvence altına alınması da amaçlanıyor.

ÇOCUK TİCARETİ ÖNLENECEK

Sözleşmeyi kabul eden devlet, bu çalışmaları ilgili bakanlığın sorumluluğunda yürütecek.

Başvuruda bulunanların evlat edinme yeterliliğine sahip ve elverişli olduğu kanısına varırsa, bu kişilerin kimliği, ehliyeti, evlat edinmeye elverişliliği, geçmişi, ailesi ve sağlık geçmişi, sosyal çevresi, evlat edinme nedenleri, bakımına hak kazanacağı çocukların özelliği ile birlikte uluslararası bir evlat edinmeyi üstlenme yeteneği hakkında bilgileri içeren bir rapor düzenlenecek.

Anlaşmayı imzalayan devlette uluslararası bir evlat edinme uygulaması, çocuğun yüksek yararları da dikkate alınarak, ancak kamu düzenine açıkça aykırı bulunuyorsa reddedilebilecek.

Sözleşmeyi imzalayan devlet yetkilileri, çocuğun kökeni hakkında, özellikle anne-babasının kimliği ile geçmişteki sağlığına ilişkin sözleşmeye herhangi bir çekince koyamayacaklar.

Çocukların kaçırılmasını ve uluslararası ticaretini önlemeyi de amaçlayan Evlatlık Sözleşmesi ancak devamlı bir ana baba-çocuk ilişkisi kuran evlat edinmeler hakkında uygulanacak.

TİCARİ AMAÇ GÜDÜLMEYECEK

Sözleşmeye göre, hiç kimse uluslararası evlat edinme ile ilgili bir faaliyetten dolayı haksız maddi veya diğer kazanç elde edemeyecek.

Evlat edinmeye aracılık eden kişiler sadece, makul mesleki ücretlerini içeren masraf ve harcamaları talip edebilecek.

Evlat edinme işlemini yürüten kuruluşların yönetici, idareci ve memurları verdikleri hizmete oranla makul olmayan ölçüde yüksek ücret alamayacaklar.
Yayın tarihi: 27.05.2002
468
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.