Magazin

Dayakçı erkeklerin üç tipi var

Dayakçı erkeklerin üç tipi var

Deniz Akkaya'nın sevgilisinden tokat yediğini iddia etmesiyle gündeme gelen dayakçı erkekler konusuna, Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Prof. Dr. Nevzat Tarhan bilimsel bir şekilde yaklaştı.

Tarhan, dayakçı erkek profilini 'modern magandalar', 'teflon adamlar' ve 'depresif dayakçılar' olarak üçe ayırdı.

Kadınları döven erkeklerin popüler psikiyatrideki profilini çizen Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 'Dayakçı erkekleri kadınların ayaklarına güller döken modern magandalar, depresif dayakçılar ve teflon adamlar yani kendi üzülmeyip karşısındakini çıldırtanlar olarak 3 grupta inceliyoruz' dedi.

Kadına yönelik şiddetin tüm dünyada önemli bir sorun olduğunu belirten Prof. Tarhan, 'Fransa'da ayda 6 kadın, koca dayağından ölürken, Amerika'da her yıl 1500 eşi tarafından öldürülüyor, 21 bin kadın ise kocası tarafından dövülüp hastanelik ediliyor' diye konuştu.

MODERN MAGANDALAR İTAAT BEKLİYOR
Dayakçı erkekler grubundaki 'modern maganda'ların tarifini yapan Prof. Tarhan, bu kişilerin özelliklerini şöyle sıraladı: 'Modern magandalar şık giyinmeye özen gösterir. Kadına yönelik tüm davranışları abartılıdır. Gittikleri eğlence mekanında kadının başından güller döker, ona pahalı hediyeler alırlar. Çünkü tüm bunların karşılığında koşulsuz itaat beklerler.'

İtaat etmeyen kadınların modern magandalar tarafından dövüldüğüne değinen Prof. Tarhan, 'Kadın kendi kişiliğini ortaya koymaya kalkınca, modern maganda şiddetli bir öfke krizine tutulur ve kadını döver. Kadın bu öfke ve bağırış çağırış sırasında 'Seni anlamıyorum, biraz daha yavaş konuş' derse, öfkenin hızını azaltmış ve onu düşünmeye davet etmiş olur. Çünkü modern maganda düşünmeden hareket eder' diye konuştu.

TEFLON ADAM KADINI ÇILDIRTIR
Prof. Tarhan, popüler psikiyatride 'teflon adam' olarak bilinen kişilik tipindeki erkeklerin ise 'kendisi yanmaz içindekini yakar' misali beraber yaşadıkları kişileri çıldırttıklarını söyledi: 'Bu tür erkekler, asla yaptıklarından ötürü acı çekmez, pişmanlık duymaz, karşı tarafın üzülüp acı çekmesinden haz alırlar. Şiddet uygulamaktan da çekinmezler.'

Diğer gruptaki depresif dayakçıların aslında sakin yaradılışlı ve şiddetten uzak olduklarına değinen Prof. Tarhan, 'Bu kişiler aslında çok sakinken, depresyon nedeniyle çok öfkelenirler ve birlikte yaşadıkları kişilere şiddet uygularlar. Tedaviden sonra şiddeti keserler' dedi.

EĞİTİMLİ KİŞİLER YÜKSEK EGODAN DÖVÜYOR
İyi eğitim aldıkları halde kadınlara şiddet uygulamaktan çekinmeyen erkeklerin egosunun çok kabarık olduğunu belirten Prof. Tarhan, 'Bu kişiler aynı zamanda narsisttir. Narsistlerin de eleştiriye tahammülü yoktur. Hemen öfkeye kapılıp karşılarındakine şiddet uygularlar. İyi üniversiteleri okuyup çok para kazanan kişi olmakla, kişiliğini eğitip, olumlu ve olumsuz yönlerinin farkında olan insan olmak farklıdır' diye konuştu.

Eğitimsiz kadınların cinselliği erkeklere karşı bir 'sopa' gibi kullandıklarını ve erkekleri cinsellikten mahrum ettiklerini kaydeden Prof. Tarhan, 'Bu da erkekleri çıldırtıyor ve kadınları dövüyorlar. Oysa öfke oluşmadan iletişim kurmaya çalışmak, cinselliği akıllıca kullanmak erkeği yola getirir' dedi.
(Hürriyet/Kelebek)
Yayın tarihi: 05.12.2005
418
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.