Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

'Dan Brown fikirlerimizi çaldı'

'Dan Brown fikirlerimizi çaldı'

'Da Vinci Şifresi'nin yazarı Dan Brown, 1982 yılında yazılan 'Kutsal Kan ve Kutsal Kase' adlı kitapların yazarları tarafından fikirlerini çaldığı iddiasıyla mahkemeye verildi.

1974 yılından beri İngiltere'de yaşayan bir ABD'li olan Richard Leigh (62) ile 57 yaşındaki Yeni Zelandalı Michale Baigent, Dan Brown'ın fikirlerini çaldığı gerekçesiyle yayınevi Random House'u mahkemeye verdi.

Yazarlar mehkeme masraflarını ise 'Da Vinci Şifresi'nin satış rekorları kırması ardından aynı konuyla ilgili olan kendi kitaplarının da satışının artmasıyla kazandıkları paradan karşılayacak.

'Onunla bir derdim yok'
Önümüzdeki hafta başlayacak dava öncesinde konuşan davacı yazarlardan 62 yaşındaki Richard Leigh, "Brown'ın başarısını ona çok görmüyorum. Onunla bir derdim yok. Kötü bir roman yazmış olması dışında" diye konuştu.

Film gecikecek
'Da Vinci Şifresi'nin başarısından istifade etmek isteyen Random House yayınevi, davacı yazarların kitaplarını da yeniden basıp piyasaya sürmüştü. Eğer hakim davaya gerek görürse, 'Da Vinci Şifresi'nin 100 milyon dolara mal olan filminin gösterime girişi de gecikecek. Yazarların avukatlığını üstlenen Paul Sutton, "bu tüm dünyada telif hakları için örnek gösterilecek nitelikte bir dava" dedi.

Çok kazandıran kitap
42 ayrı dilde 29 milyon satan 'Da Vinci Şifresi'nin yazarı Dan Brown yılda 100 milyon dolara yakın geliri ile dünyanın en çok kazanan yazarlarından biri.

Kitap, Vatikan tarafından 'saçmalık' diye eleşitirlirken, 'Kutsal Kan' ve 'Kutsal Kase' de İsa'nın Maria Magdalena ile evlendiğini ve çocuklarının Fransa kralları olduğunu ima ettiği için İngiltere Kilisesi tarafından yerden yere vurulmuştu.
Metin Güneş-CNN TÜRK
Yayın tarihi: 21.10.2005
325
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.