Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Dadı'daki bira TV kapattırdı

Dadı'daki bira TV kapattırdı

Televizyon dizisinde içilen bira, dizinin gösterildiği kanala yayın durdurma cezası getirdi. RTÜK, Gülben Ergen'in başrolünü oynadığı "Dadı" adlı dizide, oyuncuların bir bar sahnesinde içtikleri biranın reklamının yapıldığı gerekçesiyle Star TV'ye 1 gün yayın durdurma cezası verdi.

RTÜK, dün yaptığı toplantıda, İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin raporlarını ele aldı.

İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin raporunda, "Dadı" adlı dizinin 2 Mart'ta yayınlanan bölümünde, başrol oyuncusu ve bayan arkadaşının gittikleri barda basketbol maçı seyrederken, bir bira firmasının adını taşıyan tepside getirilen, yine aynı firmaya ait biraları içtiklerine ilişkin görüntülerin yayınlandığı açıklandı.

Raporda, dizinin ilerleyen bölümlerinde de yine aynı firmanın adının yazılı olduğu kaşkoller, bayrak ve şapkalar ile ayrıca, başrol oyuncusu Gülben Ergen'in, söz konusu bira firmasının formasıyla çekilmiş görüntülerinin sıkça ekrana getirildiği kaydedildi.

Raporda, bu görüntülerin söz konusu firmanın ürettiği biranın reklamına yönelikolduğu belirtilerek, bunun "alkol ve alkollü içkilerin reklamının yapılamayacağı" ve "her türlü yayında gizli reklam yapılamayacağı"na ilişkin yasalara aykırı olduğu görüşüne yer verildi.

"Kehanete" yayın durdurma

Öte yandan Üst Kurul, İzmir'de yayın yapan Yeni TV'ye de 1 günlük yayın durdurma cezası verdi.

RTÜK, 27 Ocak'ta ekrana gelen haber bülteninde, Astroloji uzmanı Halil İbrahim Peker'in, türkücü İbrahim Tatlıses'in "bu yıl geçireceği trafik kazası sonucu yaşamını yitireceği" yönündeki kehanetini yayınlayan Yeni TV'nin, RTÜK Kanunu'ndaki "Yayınlarda adalet ve tarafsızlığa, yasalara saygılı olma esasına uygun yayın yapılması"nı öngören (ı) bendine aykırı yayın yaptığına karar verdi.
327
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.