Magazin

Çöl ikliminde 'buzdan saray'

Çöl ikliminde 'buzdan saray'

Aşkabat dışındaki dağlarda 'buzdan saray' inşa etme kararı alan Türkmenbaşı'nın başkentte altından bir heykeli bulunuyor.

Türkmenistan'ın Devlet Başkanı Sefermurat Türkmenbaşı, bu kez de yerkürenin en sıcak bölgelerinden biri olan ülkesine 'buzdan saray' yaptırmaya karar verdi. Her sözü emir olan Türkmenbaşı son fikrini Türkmen Devlet Televizyonu'nda açıkladı.

Türkmenbaşı'nın planına göre, içinde bin kişinin ağırlanabileceği büyüklükte olan buzdan saray, başkent Aşkabat'ın dışındaki dağların arasına inşa edilecek. "Çocuklarımız kayak yapmayı öğrenir. Yanına kafe ve restoran da yaparız" diyen Türkmenbaşı'nın, çöl ikliminin hüküm sürdüğü ülkede sarayın erimesini nasıl önleyeceği bilinmiyor.

Halen dünyanın en büyük camisini inşa ettiren Türkmenbaşı, daha önce de ay, gün ve yıllara ailesinin adını vermesi, erkeklere sakal bırakmayı yasaklaması, sürücü ehliyeti alacaklara kendi yazdığı 'Ruhname' adlı kitabı öğrenme koşulu getirmesi gibi akla hayale gelmeyecek uygulamalara imza atmıştı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 12.08.2004
256
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.