Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuk kitapları okuma alışkanlığı kazandırmıyor

Çocuk kitapları okuma alışkanlığı kazandırmıyor

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selahattin Dilidüzgün Türkiye'deki çocuk kitaplarının okuma alışkanlığı kazandırmadığını savundu.

Eğitim-Sen tarafından yayınlanan "Eğitim yönetimi ve üniversitede demokratik yapılanma" isimli kitapçıkta makalesi yayınlanan Doç. Dr. Dilidüzgün, Türkiye'de çocuk kitapları konusunda ciddi aksaklıklar bulunduğunu ve çocuk kitaplarının bilimsel anlamda araştırma konusu olarak yeni ele alındığına işaret etti.

Türkiye'de çocuk kitaplarının nitelik bakımından şaşırtıcı derecede olumsuz tablo sergilediğini belirten Doç. Dr. Dilidüzgün, şu görüşlere yer verdi:"Çocuk kitapları ya da çocuk edebiyatı ürünleri yazarların yalnızca öznel beğenileri doğrultusunda gelişmekte, sonuçta da sıkça şikâyet ettiğimiz aşırı öğretici, tek yanlı bakış açılarının sergilendiği, aşırı derecede politize edilmiş kitaplar piyasaya egemen olmaktadır. Bu tür kitapların çoğu çocuğu çekebilir, dahası çocuk bunları zevkle bile okuyabilir. Ancak gerçek bir okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmaz, çünkü bunlar ya sabun köpüğü gibi hiçbir iz bırakmadan sönüp gider, ya çocuğun dünyasını kararttığı için çocuk dünyasına zarar verir ya da onun tek taraflı olarak belli inançları edinmesini sağlar."

ELEŞTİRİ OLGUSU GEREKLİ
Gerçek okuma alışkanlığının, sağlıklı düşünmek ve eleştirme olgusu ile özdeş olduğunu ifade eden Dilidüzgün, gerçek edebiyat ürünlerinin yapısı gereği çokanlamlılık içerdiğini ve kurgusal anlamda okuru olabildiğince özgür bıraktığını söyledi.

Doç. Dr. Dilidüzgün, çocuk edebiyatının, kendi içinde bir yapılanma ve strateji içermesi gerektiğini kaydederken, okurun kitabın yapısını dikkatlice çözümlemek ve kitap ile iletişim kurarak onun iletisiyle mesafeli bir şekilde etkileşmek durumunda olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 18.08.2003
253
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.