Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuk gözüyle Urfalı Mona Lisa

Çocuk gözüyle Urfalı Mona Lisa

Leonardo Da Vinci'nin ünlü Mona Lisa eserini, Şanlıurfalı İlköğretim Okulu öğrencileri, 500 yıl sonra yeniden yorumladı. Okulun resim öğretmenini "Mona Lisa Urfa'da yaşasa nasıl olurdu" başlığıyla açtığı yarşmanın eserleri sergilenmeye başlandı.

Milli Eğitim Müdürü Hakkı Erdem'in açılışını yaptığı sergide, 1452-1519 yıllarında yaşayan ünlü İtalyan ressam Leonardo Da Vinci'nin ünlü eserini en ilginç yorumlayan ilköğretim okulu öğrencisi İhsan Bağış da hazır bulundu. Mona Lisa'yı kolu alçıda gösteren İhsan Bağış, bu resmi yaparken, çevresindeki kadınların ve kızların maruz kaldığı olaylardan etkilendiğini söyledi. Bağış, ''Mona Lisa eğer bizim Şanlıurfa'da yaşasaydı nasıl olurdu diye hocamız bizlere resim yaptırdı. Ben de çevremdeki kadınlara bakarak Mona Lisa Urfa'da olsaydı diye düşünüp bu resmi yaptım. Şanlıurfa'daki kadınlar, sürekli koca dayağına maruz kalıyor. O yüzden hep üzgün, hep suskun oluyorlar'' dedi.

Öğrencilerine ilginç bir konu verdiği için mutlu olduğunu söyleyen öğretmen İbrahim Halil Çerçi ise, ''Öğrencim İhsan Bağış'ın yaptığı kolu kırık Mona Lisa resminde biraz oynama yaparak gözünü de morarttım. Mona Lisa böylece hem kolu kırık, hem de gözü morarmış tam koca dayağına maruz kalmış oldu'' dedi.
(Hürriyet)
415
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.