Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Çocuğunuz okula başlarken

Çocuğunuz okula başlarken

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Işık Karakaya, çocukların okula başlamasının insan yaşamında önemli adımlardan biri olduğunu, bunun da aile ile çocuk için heyecan ve kaygıyı beraberinde getirdiğini söyledi.

Karakaya, bazı çocukların daha erken yaşlarda okula gitme arzusunda olduklarını, bazılarının ise anneve babadan ayrı kalma korkusu yüzünden okula gitmek istemeyebildiklerini belirterek, şöyle konuştu: "Psikolojik gelişimini tamamlamış, yeterli özgüvene sahip olan, anne ve babaya olan bağımlılık problemini çözmüş, kendini ifade edebilme ve problem çözme becerisini kazanmış olan çocuklar, okula çokdaha kolay uyum sağlar.

Aileler okula yeni başlayacak çocuğu o okulda gezdirmeli, mümkünse öğretmeniyle tanıştırmalıdır. Okul ortamı, okulunkuralları, giriş-çıkış saatleri hakkında çocuğa bilgi verilmelidir. Okula yeni başlayan çocuğun tedirgin olması doğaldır. Bu tedirginliği görmezden gelmek yerine, onu anladığını hissettirmek gereklidir. Okul alışverişini çocukla birlikte yapmak, istediği malzemeleri alırken fikrini sormak, çocuk için olumlu olacak ve okulunilk günlerinde pek fazla sorun yaşanmayacaktır." Karakaya, okul korkusunun uzun sürmesi halinde ise çocuk psikiyatrisine başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.
309
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.