Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

"Cız" demek yetmiyor

"Cız" demek yetmiyor

Çocukların sıcak sobanın ya da kaynayan suyun yarattığı tehlikeyi öğrenebilmeleri için ebeveynlerininsadece "cız" diye uyarıda bulunmalarının yetmediği, bu tür riskin bulunduğu ortamlarda çocuklara dikkat gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Yanık Ünitesi`ne getirilen, özellikle kış aylarında dikkatsizlik sonucu sobadan ve sıcak suyla yanan çocuk sayısında artış görüldüğü bildirildi.

DÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülşen Yılmaz, kış aylarında bölge illerinden gelen yanık vakalarını, genellikle dikkatsizlik sonucu sobadan ve sıcak suyla yanan çocukların oluşturduğunu kaydetti. Bölgede, ısınmada genellikle soba kullanıldığını ve kalabalık ailelerin çocuklarına yeterince özen gösteremediğini ifade eden Yılmaz, "Bu nedenlerle kış aylarında bize daha çok dikkatsizlik sonucunda sobadan ve sıcak suyla yanan çocuklar geliyor" dedi.

Kış aylarında yanık ünitesinde boş yatak kalmadığını anlatan Yılmaz, ailelerin, sobanın üzerinde sıcak su bulunurken çocuklara dahaçok dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Yanma vakalarında ise yanan kişinin derhal bir sağlık kuruluşuna kaldırılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, yanığa kesinlikle evde müdahale edilmemesi gerektiğini vurguladı.

DİŞ MACUNU VE YOĞURT SÜRÜLÜYOR
Yılmaz, Yanık Ünitesi`ne gelen vakalarda yanığa mutlaka bir şey sürüldüğünü gördüklerini de belirtti. Acıyı hafifletmek için yanığa diş macunu ve yoğurt sürülmesinin yaygın bir davranış olduğuna değinen Yılmaz, şunları söyledi: "Diş macunu ve yoğurt sürülmesi, yalnızca yaranın enfeksiyon kapma riskini artırıyor. Bu hastalar daha geç iyileşiyor. Yanık durumunda ilk yapılacak şey, bir sağlık kuruluşuna başvurmaktır. Ayrıca gelişigüzel yerlerde pansuman yapılmamalıdır. Nispeten hafif yanıklar sadece pansumanla geçiştirilmeye çalışılıyor. Bu sağlıklı bir uygulamadeğildir. Bu durumlarda enfeksiyon kaparak daha kötü gelen hastalarımız oluyor."
400
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.