Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Cehenneme inanıyoruz ama fakiriz

Cehenneme inanıyoruz ama fakiriz

ABD'de St. Louis Merkez Bankası'nın yaptırdığı bir araştırmada, uluslararası servet farklılığında "cehenneme inancının" önemli bir etken oluşturduğu iddia edildi.

Banka ekonomistlerinin aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 35 ülkenin inançları ve kişi başına düşen milli gelirlerini ilişkilendirerek yaptıkları karşılaştırmada, halkın önemli bir kesiminin insanları öte dünyada bekleyen bir cehennemin varlığına inandığı ülkelerde rüşvet ve yolsuzluğun daha az olma eğiliminde olduğu ve bunun yaşam standartlarını yükselttiği iddiası yer alıyor.

ABD en iyi örnek
Araştırmacılar, vardıkları sonuca en büyük kanıt olarak kişi başına düşen milli gelir bakımından 1. sırada olan ABD'de nüfusun yüzde 71 gibi büyük bir kesimin cehenneme inanmasını gösteriyorlar.

Türkiye herşeyi bozuyor
Ancak, istatistiklerin dikkatli bir incelemesi S. Louis Merkez Bankası ekonomistlerinin sonuç çıkarmakta biraz aceleci olduğunu gösteriyor. Türkiye'nin ekonomi biliminin yasa ve genellemelerine istisna oluşturma geleneği burada da devreye girdiği ve Türklerin hem cehenneme inanıp hem de görece yoksul kaldıkları gözleniyor.

Cehennem inancı var ama...
Araştırmaya göre, cehennemin varlığına inançta Türk halkı nüfusunun yüzde 85'i ile karşılaştırmanın yapıldığı 35 ulus arasında cehenneme inanmakta ilk sırayı alırken, Türkler kişi başına düşen milli gelir kıstası bakımından 5,890 dolarla (2001 yılı verileri) alt sıralarda yer alıyor. Araştırmayla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için www.stlouisfed.org/publications/re/2004/c/pages/ adresine başvurulabilir.
Yayın tarihi: 28.07.2004
344
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.