Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Camiden ezan yerine türkü yayını

Camiden ezan yerine türkü yayını

Kayseri`de, camilere kurulan merkezi ezan sistemine gece yarısı bir yerel radyonun müzik yayını girdi. Minarelerden ezan sesi yerine uzun süre şarkı ve türkü sesleri duyuldu.

Alınan bilgiye göre, Kayseri`de bulunan "Gözde FM" adlı radyo istasyonunun yayınları, Kayseri Müftülüğü tarafından camilere yaptırılan merkezi ezan sistemine girdi. Kent merkezindeki 40 dolayındaki camiden, saat 01.00`den itibaren yerel radyonun yayınladığı müzik parçaları duyulmaya başladı. Vatandaşların haber merkezini arayıp olayı duyurması sonucu polis alarma geçti. Gözde FM radyosunun yetkililerinin bulunmasından sonra, minarelerden duyulan müzik sesi, radyo yayınının durdurulmasıyla son buldu.

"Araştırıyoruz"
Olaydan büyük üzüntü duyduğunu belirten İl Müftüsü Necmettin Nursaçan şunları söyledi: "Camilerimize merkezi ezan sistemi kuruyoruz. Şu anda 40`ı aşkın camiye merkezi ezan sistemi cihazı takıldı. Bir radyonun frekansının bizim frekansımıza girmesi sonucu camilerden bir süre müzik yayını duyulmuş. Olayın kasten mi yoksa teknik bir aksaklık nedeniyle mi meydana geldiğini araştırıyoruz. Frekansımıza giren radyonun daha öncede bazı telsiz sistemlerinin yayınlarını bozduğunu öğrendik."

Kayseri Emniyet Müdürü Bekir Tanrıkulu da, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü söyledi. Tanrıkulu, olayda bir kasıt olup olmadığının henüz belli olmadığını kaydetti. Kayseri`de, camilere kurulan merkezi ezan sistemi, yüksek frekanslı FM bantından çalışıyor. Her camiye kurulan radyo alıcısı, imam veya müezzin tarafından değil, merkezden gönderilen bir sinyalle açılıp devreye giriyor. Yayın frekansı iyi filitre edilmeyen (harmonik) bir radyo vericisi, frekansı ayrı da olsa başka bir alıcıyıetkileyip devreye girebiliyor. Kent merkezine kurulan radyo vericilerifiltre devreleri iyi olmazsa, polis ve diğer kuruluşların kullandığı telsizlerin haberleşmesini de engelleyebiliyor.
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.