Magazin

Buzul adam Lewis

Buzul adam Lewis

İngiliz uzun mesafe yüzücüsü Lewis Gordon Pugh, Kuzey Kutbu'nda buzlar arasında dondurucu denizde yüzmeyi başaran ilk kişi oldu.

Lewis Gordon Pugh, 19 Ağustos 2005 sabahı, 79. paralelde bulunan Norveç'in kuzeyindeki Spitsbergen Adası yakınlarında denize atladı. Daha önce kimsenin cesaret edemediği bir denemeye kalkışan Pugh, buzlar arasında kulaç atmaya başladı. İki tekne arasında yüzen, büyük bir dayanıklılık ve motivasyon isteyen bu denemede Pugh, akşama doğru 80. paralelde bulunan Verlegenhuken Adası'nda karaya çıktı.

Balina yağı sürdü
Pugh, buzullar arasında yüzebilmek için dondurucu denize girmeden önce balina yağıyla yağlandı. Balinaların, derisinin altındaki kalın yağ tabakası sayesinde, son derece soğuk sularda günlerce kalabildiği biliniyor. Oysa, buzlarla kaplı Kuzey Kutbu'nda denize giren bir insan, birkaç dakika içinde donarak ölür.

Havuzda çalıştı
Soğuk sularda yüzebilmek için Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'da aylarca antrenman yaparak bu zor denemeye hazırlanan Pugh, buz kalıplarıyla ısısı eksi 5 dereceye düşürülmüş havuzda çalıştı. Karaya çıkınca, sevinçle zafer işareti yapan Pugh, 'Başardığım için çok mutluyum' dedi.

Buzların içinde akşama kadar yüzdü
Norveç'in kuzeyindeki Spitsbergen Adası yakınlarında sabah denize atlayan Lewis Gordon Pugh, buzlar arasında kulaç atmaya başladı. Büyük bir dayanıklılık ve motivasyon isteyen bu denemede Pugh, akşama doğru 80. paralelde bulunan Verlegenhuken Adası'nda karaya çıktı.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 23.08.2005
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.