Magazin

Buzda kaymaya dikkat!

Buzda kaymaya dikkat!

Tüm yurdu etkileyen yoğun kar yağışının neden olduğu buzlanma, kırık ve çıkıkla sonuçlanan kazaları artırıyor. Uzmanlar, kırık ve çıkıkların doğru tedavi edilmediğinde ciddi problemleri de beraberinde getireceğine dikkat çekiyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Taşer, kış mevsiminde buzlanmaya bağlı düşmelerde artış yaşandığını belirtirken, mümkün olduğunca sokağa çıkılmamasını, çıkılması halinde de küçük adımlarla dikkatli yürünmesini önerdi. Bu dönemde, özellikle osteoporoz gibi sağlık sorunları olan orta yaş ve üstündeki kişileri uyaran Taşer, düşmeye bağlı olarak oluşabilecek kalça kırıklarının uzun süre yatakta yatmayı gerektirebileceğini belirtti.

AĞRI BELİRTİSİ VERMEYEBİLİR
Taşer, kırıkların "kemik bütünlüğünün bozulmasıyla sonuçlanan kemik ayrışmaları", çıkıkların "eklemi saran bağların ve kasların yırtılıp eklem uçlarını oluşturan kemiklerin birbirinden tamamen ayrışması", burkulmaların ise "eklemi saran bağların zedelenmesi" olduğunu anlattı.

Kırık ya da çıkık oluşmasında travmanın şiddeti kadar kişinin kemik kalitesi, bağlarının gücü ve kas gücünün de önemli faktörler olduğunu söyleyen Taşer, "Genellikle halk arasındaki kırık ve çıkıklarda şiddetli ağrı olduğu sanılıyor, oysa bu düşünce yanlış. Öyle kırıklar vardır ki, hasta kırık olan bölgesini kullanmaya, hatta üzerine basıp yürümeye devam edebilir. Ağrının şiddeti vücudun o bölgesinde kırık veya çıkık olup olmadığını değerlendirmek için bir ölçü değildir" diye konuştu.

Taşer, kemiğin yük taşıyıp taşımaması, damarlanma, beslenme özellikleri, eklemi tutan bağların özellikleri ve hareket açıklığı ve yaralanmanın şiddetinin, iyileşme süresini belirlediğini kaydetti. Kırıkların tedavisinin doğru yapılmaması durumunda kaynamaması ya da yanlış pozisyonda kaynaması sorunlarının yaşanabildiğini anlatan Taşer, çıkıkların doğru tedavi edilmemesi sonucunda da eklemde kalıcı bir gevşeklik oluşması, eklem kıkırdağının hasar görmesi, eklemde hareket kısıtlılığı, eklem çevresi damar ve sinirlerin hasar görmesi sorunlarının çıktığını kaydetti.

Genellikle yaş ilerledikçe kırığın kaynama süresinin uzadığını vurgulayan Prof. Dr. Ömer Taşer, "Ancak her kemiğin ve kırık tipinin kaynama süresi farklıdır. Yaş, cinsiyet, çevre yumuşak dokularda oluşan hasar, kırığın açık veya kapalı olması, hastanın beslenmesi ve şeker hastalığı, damar problemi gibi ek hastalıkları da kırık kaynamasında önemli faktörlerdendir" diye konuştu. Taşer, kırık ve çıkıkların tedavisinde rehabilitasyonun da son derece önemli olduğunu söyledi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 24.02.2003
353
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.