Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bu yaz hayat renkleniyor

Bu yaz hayat renkleniyor

2005 yazında renk cümbüşü ile hippi, korsan ve çingene gibi akımlar var. Altı dolgu sandaletler, büyük kemerler ve aksesuvarlar moda.

Ağır bir kış geçirmesek de insan yaz mevsimini özlüyor. Erken kararan hava İstanbul'a hiç yakışmıyor. Sonra, kazak, palto, atkı, eldiven, şemsiye ilk günlerde hoş gelse de hemen bıktırıyor insanı. Nerede yaz günleri bir şort, bir tişört giy çık sahile, yürü, kahvelerde otur.

Moda dünyası yaza girdi bile. Biz şimdi tasarım stüdyolarında 2006 kış sezonu için çalışıyoruz. Avrupa vitrinleri ise yazın ilk trendlerini sunmaya başladı.

2005 yaz sezonunun öne çıkan trendi çok renkli olması. Pembenin tüm tonları, bilhassa fuşya (çingene pembesi), sarı, turuncu, yeşil, mavi gibi canlı renk paleti ile cıvıl cıvıl bir yaz sezonu yaşanacak.

Burberry Prosium ünlü trench-coat'unu bile bu yaz vitrinlere canlı renklerde getiriyor. Dsquuared, Marni, Jasper Conran gibi değişik tarzlardaki markalarda ortak eğilim olan canlı renkler, giysiler kadar aksesuvarda da göze çarpıyor. Yazın diğer trendleri 'hippi', 'korsan' ve 'çingene' gibi akımları. 1960'lı yıllardan bu yana ilk kez bu denli bir 'new hippi' akımı yaşanacak önümüzdeki yaz.

Etro, Prada, Dior By Galliano ve Jean- Paul Gaultier gibi markalarda optimizm, grafik desenlerle yansıyor giysilere. Tasarımcıların vermek istediği mesaj belki de yine 1960'lı yıllardaki gibi; "Savaş istemiyoruz, mutlu yaşamak istiyoruz." Korsan şapkaları, güderi botlar, çingene etekler ise yaz sezonunun 'tuzu biberi' olacak. Uzun zamandan beri 'out' olan kolye, bilezik gibi hacimli ve renkli aksesuvarlar ise bu trendlerin bir uzantısı.
Küçük veya çok büyük çantalar, altı dolgulu sandaletler ve büyük kemerler canlı renklerde yılan derisi ve işlemelerden oluşuyor. Ciddiyetin ilk şartı olan tayyör, yaza yeni bir görünümle giriyor. Ceket kabuk değiştiriyor ve mont-ceket veya gömlek-ceket şeklinde sunuluyor.

Etekler dar veya plili
Diz altında kesilmiş 'pantacourt' olarak nitelendirilen pantolonlar daha spor giysilerde bermudaya dönüşüyor. Ceket artı etek formülünde ise dar veya plili etekler 'new tailoring' eğilimini tamamlıyor.

Emperio Armani, Donna Karan, Helmut Lang gibi markalar, genel olarak beyaz renkte tasarladıkları tayyörlerde, göğüs kısmı kapanan bele doğru açık çift düğmeli ceketlerle karşılıyor yazı. Vatkasız, dar omuzlu ancak rahat kuplarda kesilmiş ceketler sıcak yaz günlerinde rahatlığı ön plana çıkarıyor çalışan için. Beyaz zemin üzerine pastel renkli çiçek baskılı şifon ve vual gibi ince kumaşlardan tasarlanmış; volan ve büzgülerle zenginleştirilmiş elbiseler de bronz tenleri saracak.
(Radikal)
334
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.