Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Blair Arap olsaydı...

Blair Arap olsaydı...

Teknoloji olanak sağladı, yüzyılın kült isimleri renk değiştirdi. Tüm zamanların en hassas konularından olan ırk meselesi ünlülerin değişimiyle bu sefer eğlenceli bir biçimde karşımızda.

Ünlülerin 'değişimden' önceki ve sonraki halleri sağ taraftaki Foto Galeri'de

Eger başka bir ırkta doğmuş olsaydınız, hayatınızın nasıl olacağını hiç merak ettiniz mi? Kabul etsek de etmesek de farklı bir ırktan olan birine karşı değişik tavırlar sergiliyoruz kimi zaman.

İngiliz Marie Claire dergisinin eylül sayısında Sarfraz Manzoor, İngiltere'de bir Pakistanlı olmaktan yola çıkarak kaleme aldığı yazısında, hem gençliğinde hem de bugün, çok iyi bir gazeteci olmuşken bile, yaşadığı Pakistaniı olma sorunundan ve ünlü isimlerin ırksal özelliklerini yitirdiklerinde ortaya çıkabilecek durumlardan bahsediyor.

İlginç görüntüler
21. yüzyılın kült isimleri, dijital sanatın nimetlerinden faydalanarak 'onları onlar yapan' ırksal özelliklerinden mahrum kaldıklarında, ortaya çıkan görüntüler bir hayli ilginç. Bu resimler bize ten rengine verdiğimiz önemin derecesini de gösteriyor bir bakıma; Nelson Mandela beyaz olsa ona daha mı az saygı duyardık, ya da David Beckham bir Asyalı olsa ona daha mı az ilgi gösterirdik? Eğer bu ünlü isimler farklı bir ırktan olsalardı aynı kişiler olabilirler miydi? Fotoğraflara bakın ve siz karar verin.
(Radikal Cumartesi)
393
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.