Magazin

Bjorn Borg kupalarını satıyor

Bjorn Borg kupalarını satıyor

Tenis dünyasının efsaneleri arasında sayılan İsveçli tenisçi Bjorn Borg, içine düştüğü mali sıkıntıdan kurtulmak için kupalarını satışa çıkardı.

1976-1980 yılları arasında üst üste beş kez Wimbledon tenis turnuvasını kazanan Borg, bu kupaların yanı sıra final maçlarında kullandığı raketlerini de açık artırmaya çıkardı.

Londra'daki Bonhams müzayede evi, 21 Haziran'da yapılacak açık artırmada kupalara yaklaşık yarım milyon dolar değer biçiyor. Satışa sunulan ve artık antika olarak görülen ahşap raketlere biçilen fiyat da 15 ila 20 bin dolar civarında.

Bunlar arasında İsveçli tenisçinin 1980'de Amerikalı John McEnroe karşısında son şampiyonluğunu kazandığı unutulmaz Wimbledon finalinde kullandığı raket de var.

Borg dört saat süren final maçını, dördüncü sette, 18-16 biten tie-break ile kazanmıştı.

Ticarette tutunamadı
Bir dönem serveti 60 milyon doları bulan ünlü tenisçi, sadece sekiz yıl içinde altı da Fransa Açık Tenis Şampiyonluğu kazandıktan sonra 26 yaşında tenisi bıraktı. Daha sonra atıldığı ticaretteki başarısızlıklar ve özel yaşamındaki çalkantılar tenis şampiyonunu maddi sorunlara sürükledi.

Adına giyim ve spor malzemeleri üreten bir şirketin iflası Borg'u zorda bıraktı. Borg şimdi müzayededen kazanacağı parayla yakın çevresine mali güvence sağlamak istediğini söylüyor.
(BBC Türkçe)
Yayın tarihi: 03.03.2006
363
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.