Magazin

Bir beyin daha göçtü

Bir beyin daha göçtü

Küçük yaşlardan itibaren matematik konusunda harikalar yaratan Alp Gündüz, ABD'deki Harvard Üniversitesi'ne burslu olarak transfer oldu. Gündüz, Türkiye'ye dönmeyi düşünmediğini söyledi.

Robert Kolej'de iki yıl üst üste matematik bölümünde 'mükemmellik belgesi' alan, ABD'de kabul edildiği Reed College'da 2003 yılının en başarılı öğrencisi seçilen 20 yaşındaki Alp Gündüz, bir dönemde tüm dünyadan sadece 35 kişinin alındığı Harvard Üniversitesi'ne burslu transfer oldu.

Yeni fikir peşinde
Harvard'ın kendisi için bir amaç değil bir araç olduğunu söyleyen Alp Sönmez, "Okul hayatım boyunca matematikte birçok kuram bulduğumu zannettim. 'Buldum, buldum' diye hocalarımın yanına koştuğumda bu fikirlerin daha önce bulunduğunu öğrendim. Amacım yeni fikirler üretme" diye konuştu.

Başarılarım ülkeme ait
Alp Gündüz, "Türkiye'ye dönecek misin?" sorusuna ise şu cevabı verdi: "Türkiye'de de çok iyi matematikçiler var ancak bilimadamlarının çalışma ve yaşam şartları ortada. Bence bilim evrensel bir kavram. O yüzden beyin göçü olduğunu düşünmüyorum. Sanırım Türkiye'ye dönmem. Ama başarılarım ülkeme aittir."

Baba döneceğine hala inanıyor
Anne Ezel Gündüz, Alp Gündüz'ün matematiğe olan yeteneğini daha 5 yaşındayken keşfetmiş. Okumayı yeni söken Alp Gündüz, annesinin verdiği ilkokul 2'nci sınıf seviyesinde bir matematik problemini kolayca çözünce ailesini şaşkına çevirmiş. Baba Sinan Gündüz ise oğullarının mutlaka Türkiye'ye döneceğine inanıyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 04.06.2004
597
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.