Magazin

Bilgisayar artıkları sanat eseri oldu

Bilgisayar artıkları sanat eseri oldu

Kullanılmış disketler, bilgisayar kasaları sanat eseri oldu. Sanatçı Roş`un (Rukiye Onurel imşek) bilgisayar artıklarından yararlanarak yaptığı resimler, 11 Kasım`a kadar İTÜ Taşkışla`daki Deneme Bilim Merkezi`nde sergilenmeye devam edecek.

Sergiyi organize eden Geri Kazanım e-Çaba Platformu Yöneticisi Melih Çelik yaptığı açıklamada, geçmişten bu yana üretilen, kullanılanama teknolojinin hızına yetişemeyip atık sınıfına giren bilgisayarların geri kazanımının sağlanması çalışmaları kapsamında sanattan da yararlanmayı düşündüklerini söyledi.

Sanatçı ROŞ`un bilgisayar artıklarından sanat eseri ortaya çıkarttığını belirten Çelik, RO`un eserlerinden oluşan bu sergi ile geri kazanım konusuna dikkati çekmeyi amaçladıklarını söyledi. Çelik, "Özenle hazırlanmış resimler duvarları süslerken, biz geri kazanım çabacılarına da yeni bir kapı açıyordu. İşte bu kapıdan doğan ilk çababir sergiyle hayat buldu" diye konuştu.

1991 yılında İstanbul Üniversite Mühendislik Fakültesi Kimya bölümünden mezun olan sanatçı Roş, halen Yusuf Taktak yönetimindeki Atölye Üçgen`de çalışmalarını sürdürüyor. Birçok karma sergiye katılansanatçının beş kişisel sergisi de bulunuyor. Ressam Taktak da sanatçı RO`un eserlerini değerlendirirken, RO`un tüm çöpleri toplayarak sanat eseri haline getirdiğini belirterek, "Disketler, yazılar, bilgisayar kasaları ve geleneksel malzeme boyayı kullanıp, gene geleneksel dikdörtgen alan içinde `ArTIK` sanatlar bütünleşiyor" dedi.
Yayın tarihi: 18.10.2002
326
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.