Magazin

Bel için samba, baldırlar için rumba

Bel için samba, baldırlar için rumba

Kadınlar artık dans ederek zayıflıyor. Belini inceltmek isteyenlere "samba", kalça ve baldırlarını forma sokmak isteyenlere de "rumba" dansını öneriliyor.

En çok kalori verdiren dans rock ile swing'in karışımı olan jive. ABD'de bir spor olarak kabul edilen oryantal, kadınlarca vucütlarını şekillendirmek için yapılıyor.

Bursa`da kadınları dans ve diyet programı ile zayıflatan Alman dans öğretmeni Dagmar Akın, dansın bir çeşit spor olduğunu söylüyor.

Almanya`da yüksek dans eğitimi gördüğünü ve Alman Dans Hocaları Federasyonu üyesi olduğunu anlatan Dagmar Akın, Almanya`da tanışarak evlendiği Türk eşiyle 11 yıl önce Bursa`ya yerleştiklerini söyledi.

Bursa`da çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bin 500 öğrencisi olduğunu belirten Dagmar Akın, dans etmenin mafsalları rahatlatarak, kalp damar sistemini güçlendirdiğini söyledi.

Latin dansları en yararlısı

Latin dansları Salsa, Samba, Sha Cha, Rumba, Paso Doble ve Jive`nin yararlı danslar olduğunu ifade eden Akın, "Latin danslarının hepsi kasları esnekleştirir. Ancak karın bölgesini eritmek isteyenler için samba ideal dans türüdür" dedi.

Samba`nın çok hızlı bir dans türü olduğunu ve bu hızla tüm vücudun kullanıldığını, sürekli ayak uçları kaslarının hakimiyet altında tutulduğunu ifade eden Dagmar Akın, bu dansın çok fazla kalori yaktırdığını söyledi.

Oryantal ABD'de spor

En çok kalori yaktıran dans türünün ise rock ve swing karışımı "Jive" olduğunu kaydeden Akın, baldır ve kalçaları forma sokmak isteyenlere de "Rumba"yı önerdi.

Latin danslarının yanı sıra oryantal ve halk oyunlarının da için idael dans türleri olduğunu vurgulayan Akın, oryantalin ABD`de spor olarak görüldüğünü söyledi.

Alman dans öğretmeni, "Oryantal, vücudun şekillendirilmesi için ideal bir dans türüdür. Vucüdun her yeri oynadığı için bu dans, kasların gelişimini sağlıyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 24.04.2002
474
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.