Magazin

Bebeğinizi aç karnına banyo yaptırın

Bebeğinizi aç karnına banyo yaptırın

Bebek ile anne arasındaki sevgi ve iletişim bağlarını banyonun kuvvetlendirdiğini belirten uzmanlar, çoğu annenin bebeğini sağlıklı banyo yaptırmadığını ileri sürdüler.

Bebeğin günaşırı yıkanmasının yeterli olduğunu, ancak temizliğinin aşırı boyutlara getirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Erdemir, "Bebeğin her mamadan sonra yüzü ve her alt değiştirmeden sonra bezli bölgesinin temizlenmesi gerekir. Banyosu ise özellikle aç karnına yaptırılmalı. Tok karnına yaptırılan banyo sırasında bebeğin kusma ihtimali yüksektir" dedi.

Dr. Erdemir, bebekleri banyo yaptırırken dikkat edilip yapılması gereken kurallar bulunduğunu belirterek annelerin yapması gerekenleride şöyle açıkladı:

 • Küvet bel hizasında olsun. Oturmak ya da çömelmek yerine ayakta durmayı bel sağlığı için tercih edin.
 • Banyo suyunun uygun sıcaklıkta olduğundan emin olmak için bileğinizin içi veya dirseğinizle suyun sıcaklığını kontrol edin.
 • Bebeğinizi kesinlikle suyun yanında yalnız bırakmayın.
 • Sert olmayan yumuşak dokunuşlarla kurulayın. Yere yatırıp havlusunu açın, bezini çıkarıp gerekiyorsa, alt temizliğini yapın.
 • Banyo süngerini bebe sabunu veya bebe banyo köpüğü ile köpürtün ve havlu üzerinde vücudunun her yanını, özellikle cilt kıvrımlarının arasını iyice silin. Kolunuzla omuzu ve boyunu destekleyerek, elinizle koltuk altından kavrayın.
 • Diğer elinizle ya kalçalarından destek alarak veya bacaklarından kavrayın ve banyo küveti içindeki suya, önce ayak ve bacaklarını daldırarak yavaşça tüm vücudunu başı dışarıda kalacak gibi sokun. Suyla vücudunu durularken bebeğinizin rahatlamasını sağlayın.
 • Tüm vücudunu yumuşak hareketlerle kurulayın. Cilt boğumlarını iyi kurulamayı unutmayın.
  (DHA)
  Yayın tarihi: 23.11.2002
 • 417
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.