Magazin

Beatles bavulu fos çıktı

Beatles bavulu fos çıktı

İçinde efsane topluluk Beatles'ın yayınlanmamış şarkılarının bulunduğu öne sürülen bavulun fotokopilerle dolu olduğu ortaya çıktı.

Temmuz ayı ortalarında Avustralya'nın Lara kentinde bir bit pazarından satın alınan bavulun uzmanlar tarafından yapılan incelemesinde içinde 1990'lı yıllarda çekilen fotokopilerin bulunduğu görüldü.

"Bavul fos çıktı"
İçinde konser programları, fotoğraflar ve yayınlanmamış şarkılar olduğu iddia edilen ve Beatles ile çalışan ses teknisyeni Mal Evans'ın Beatles arşivini içeren uzun süredir kayıp olan bavulu olabileceği ihtimali üzerinde durulan bavulu inceleyen İngiliz Beatles Fan Club'dan uzman Pete Nash, materyalleri birer birer inceledi. İnceleme sonucunda materyallerin 90'lı yıllarda çekilen fotokopiler olduğu sonucuna varan Nash, "Özetlemek gerekirse bavul fos çıktı" dedi.

"Mal Evans ile hiçbir alakası yok"
Uzman Nash, konser biletleri dahil olmak üzere bavuldaki tüm materyallerin orijinal Beatles eşyalarıyla herhangi bir ilgisinin bulunmadığını vurgulayarak, "Bu eşyaların Mal Evans ile de hiçbir ilgisi yok" açıklamasında bulundu.

Gerçek kayıtlar bankada
Mal Evans'ın gerçek kayıtların bir bankanın kasasında bulunduğunu daha önce kendisine anlattığını da belirten Nash, Evans'ın toplulukla ilgili bir kitap yazdığını, ancak basılmamış haldeki bu kitabın da onun ölümünden sonra kaybolduğunu kaydetti. Nash, "Onun bütün eşyaları ve külleri İngiltere'ye gönderildi. Ama hiçbiri ulaşmamış. Bence bunlar postada kayboldu" dedi. Beatles'a ilişkin orijinal kayıtlar ve eşyalar açık artırmalarda çok ksek fiyatlara alıcı buluyor.

Evans'ın arşivi yüzbinlerce sterlin
Mal Evans'ın arşivinin de yüzbinlerce sterlin değerinde olduğu vurgulanıyor. Avustralya´da bir bit pazarından satın alındığı öne sürülen valizdeki ses bantlarından birinde Paul McCartney ve John Lennon'un bu yayımlanmamış şarkılar konusundaki görüşlerinin yer aldığı da iddia edilmişti. Valizin Melbourne yakınlarındaki Lara'da tatil yapan bir İngiliz turist tarafından 50 Avustralya dolarına -yaklaşık 54 milyon TL- satın alındığı belirtilmişti.
Yayın tarihi: 20.08.2004
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.