Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Bayramda 'tadınız' kaçmasın

Bayramda 'tadınız' kaçmasın

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı ve Konya Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Ramazan Çelebi, vatandaşları yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi şeker, çikolata ve lokum alırken dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Ramazan Çelebi, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla şeker, çikolata ve lokum satışlarının arttığını, bu dönemde sağlık açısından risk oluşturabilecek ürünlerin piyasaya sürüldüğünü ifade etti.

Bayat lokumla gelen tehlike
Özellikle bayram öncesinde satışı artan lokumların taze olup olmadığının kolaylıkla anlaşılabileceğini dile getiren Çelebi, şöyle konuştu:

"Bayat lokum, insan sağlığı açısından ciddi risk taşıyabilir. Kaliteli ve taze lokum, üzerine baskı uygulandığında yayılmaz ve bu baskı kalktığında tekrar eski halini alır. Lokum elle iki kenarından çekildiğinde lastik gibi uzar ve bu sırada ele yapışmaz. İyi pişmiş lokum, yeme sırasında dişe yapışmaz."

Mutlaka deneyin
Lokum alırken mutlaka denenmesi gerektiğini kaydededen Çelebi, "Çiğ nişasta tadının geldiği lokum damak tadı açısından iyi olmaz ve bu ürünün iyi üretilmediğini gösterir. Ayrıca nerede üretildiği belli olmayan lokumlara, ucuzluğu nedeniyle kesinlikle itibar edilmemeli" ifadelerini kullandı.

Üretim iznine dikkat!
Çelebi, Ramazan Bayramı öncesinde merdiven altı üretimin oldukça arttığını belirterek, "Birçok kişi, çikolata yapımında kakao yerine leblebi tozu, fındık kabuğu, harnup kullanabiliyor. Bazıları ise bayat ürünleri piyasaya sürüyor. Üzerinde küçük beyaz noktacıklar halinde çiçeklenmeler oluşan çikolatalar bayattır" diye konuştu.

Bazı ürünlerin hijyenik özellikler taşımayan ortamlarda üretilebildiğini ifade eden Çelebi, bu nedenle üretim izni olmayan şeker, çikolata ve lokumların alınmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
337
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.