Magazin

Aziz Nesin'in özgür çocukları

Aziz Nesin'in özgür çocukları

Yaşıyor olsaydı, 20 Aralık'ta 88'inci doğum gününü kutlayacak olan Aziz Nesin'in 1972 yılında kurduğu Nesin Vakfı, tüm sıkıntılara rağmen 40 çocuk ve gence bakıyor.

Vakıf, Nesin'in telif hakları, sahip olunan birkaç gayrimenkulun geliri ve hayırseverlerin yaptıkları küçük miktardaki bağışlarla geçimini sağlıyor. Vakıfta kalan 20 çocuğun sebze, meyve, süt gibi temel ihtiyaçları, vakfın yakınındaki çiftlikten karşılanıyor. Çocukların kendi başlarına ayakta duraca hale gelene dek eğitim, sağlık, korunma, barınma ve beslenme gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan vakıf, lisans ve lisansüstü eğitimi gören 20 gencin ise tüm masraflarını üstlenmiş durumda.

Aziz Nesin'in 88'inci doğum günü, 19 Aralık akşamı Armada Otel'de gerçekleşecek yemekte kutlanacak. Geceden elde edilen gelir, çocuklar için kullanılacak. Vakfı "demokratik bir aile" olarak tanımlayan yönetici Feyzi Örnek, öğrencilerin kendilerini burada kendi evlerinde gibi hissettiklerini belirterek, ''Hatta öğrencileri şımarttığımızı bile düşünüyoruz. Onlara hiçbir şekilde hayır denmiyor'' dedi.

Barış Derneği'nde Aziz Nesin'e doğumgünü
Aziz Nesin'in doğumgünü sebebiyle Barış Derneği tarafından İstanbul'da, 20 Aralık'ta bir etkinlik düzenlenecek. İstiklal Caddesi'nde Odakule'nin karşısında bulunan Nazım Kültürevi'nde saat 15.30'da başlayacak etkinliklere konuşmacı olarak Aziz Nesin'in oğlu matematik profesörü Ali Nesin, Gencay Gürsoy ve oyun yazarı Yılmaz Onay katılacak. Ufuk Karakoç'un Aziz Nesin anısına şarkılar seslendireceği etkinlikte Metin Coşkun da meddahlık geleneğinden örnekler verecek.

Adres: Nazım Kültürevi- İstiklal Cad. Merkez Han No:347 Beyoğlu (Odakule karşısı)
İrtibat tel : 212 251 60 52
Yayın tarihi: 18.12.2003
501
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.