Magazin

Aytmatov 75 yaşında

Aytmatov 75 yaşında

Eserleri Türkçe'nin yanısıra 150'den fazla dile çevrilen ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov 75 yaşına girdi.

Kırgızistan, bugünlerde bir büyük yazarın, diplomatın, ve fikir adamının doğum gününü kutluyor; Cengiz Aytmatov'un. 74. yaşını 12 Aralık'ta deviren Aytmatov için ülkesinde toplantılar, film şenlikleri düzenleniyor.

12 Aralık 1928 tarihinde başkent Bişkek'e bağlı Şeker Köyü'nde doğan Cengiz Aytmatov, daha dokuz yaşındayken memur olan babasının 1937 yılında Stalin'in temizlik harekatının kurbanları arasında yer alması ve 137 kişiyle birlikte kurşuna dizilmesiyle hayata buruk bir başlangıç yaptı. Henüz 14 yaşındayken köyündeki kolhozun sekreterliğine getirilen Aytmatov, 1953'te Kırgızistan Tarım Enstitüsü'nden veteriner olarak mezun oldu. 1956-58 yıllarında Moskova'da Gorki Edebiyat Enstitüsü'ne devam eden Aytmatov, 1958 yılında Moskova Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ne girdi, aynı yılın sonunda Kruşçev'in anti-Stalinist kampanyası sırasında Sovyet Komünist Partisi'ne ve Yazarlar Birliğine kabul edildi.

Lenin Edebiyat Ödülü'nü kazanıyor
Aytmatov, 1963 yılında, aralarında ünlü öyküsü ''Cemile''nin de bulunduğu ''İlk Öğretmen'', ''Deve Gözü'', ve ''Selvi Boylum Al Yazmalım'' adlı öykülerinden oluşan ''Steplerden ve Dağlardan Hikayeler'' adlı kitabı çıkardı. Bu eser kendisine Lenin Ödülü'nü kazandırdı. ''Elveda Gülsarı'', ''Dişi Kurdun Rüyaları'' ve ''Gün Uzar Yüzyıl Olur'' romanlarıyla dünyada yankı uyandıran Cengiz Aytmatov'un ilk romanı, ''Toprak Ana'' oldu. Sovyet rejimini övdüğü bu romanıyla Sovyet edebiyat arenasında kendisine sağlam bir yer açan Aytmatov, daha sonraki eserlerinde, yavaş yavaş rejime yüklenmeye başladı ve eleştiri dozunu sürekli artırdı. Ünlü Yazar, 1968'de ise Büyük Sovyet Edebiyat Ödülü'nü kazandı ve Kırgızistan milli yazarı seçildi.

Siyasete girişi
Başarılı bir edebiyatçı olması yüzünden devletten itibar gören, devletin çeşitli birimlerinde görev alan, bu sayede rejimin işleyişine tanık olan Aytmatov, 1978'de Yüksek Sovyet Prezidium'u tarafından Sosyalist İşçi Kahramanı olarak ödüllendirildi. 1983'te Büyük Sovyet Edebiyat Ödülü'nü ikinci kez kazanan Aytmatov, Mihail Gorbaçov döneminde Sovyet Parlamentosu Kültür ve Ulusal Diller Komitesi Başkanlığı ve Sovyet Yazarlar Birliği Sekreterliği görevlerinde bulundu. Sovyetler Birliği dağılmadan önce Gorbaçov'un beş danışmanından biri olan yazar, halen Kırgızistan'ın Lüksemburg, Hollanda ve Belçika büyükelçilikleri görevini yürütüyor.

Eserleri:
Beyaz Gemi, Cemile-Sultan Murat, Öğretmen Duyşen, Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Hana Küsen Bulut, Gün Olur Asra Bedel, Kassandra Damgası, Kızıl Elma-Oğulla Buluşma-Beyaz Yağmur-Asker Çocuğu-Deve Gözü, Toprak Ana, Yıldırım Sesli Manasçı-Yüzyüze-Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek, Elveda Gülsarı.
Yayın tarihi: 13.12.2003
447
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.