Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ay günlüğü 370 milyar

Ay günlüğü 370 milyar

Ay´a ilk ayak basılması sırasında kullanılan, astronot Buzz Aldrin´e ait imzalı bir uçuş veri defteri, New York´taki açık artırmada 222 bin 500 dolara (yaklaşık 370 milyar TL) alıcı buldu.

"Swann Galleries" adlı müzayede evinde yapılan açık artırmada, aydan toz lekelerini de üzerinde barındıran, uçuşla ilgili verilerin işlendiği "Data Card Book" (Veri Kayıt Kitabı) adlı not defteri, kimliği açıklanmayan Pennsylvanialı bir tüccar tarafından 222 bin 500dolara satın alındı. Müzayede evinin sözcüsü Caroline Birenbaum, Ay´a ilk ayak basan insan olan astronot Neil Armstrong ile Apollo 11 adlı uzay aracının personeli Aldrin´in, 20-27 santimetre boyutlarındaki 16 sayfalık not defterinde, aracın manevra yapmasına imkan sağlamak için kritik veri değerlerinin kayıtlarını tuttuklarını söyledi.

Satürn-5 roketiyle uzaya gönderilen Apollo 11 aracı, üç günlük yolculuktan sonra, 20 Temmuz 1969´da, Ay Modülü Kartal´ı Ay´a indirmişti. Araç personelinden Michael Collins, Ay yörüngesinde kalırken, Armstrong ve Aldrin Ay´a ayak basan ilk insanlar olmuşlardı.
(AA)
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.