Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Auschwitz Kampı koruma altına alınıyor

Auschwitz Kampı koruma altına alınıyor

Nazilerin Polonya'daki Auschwitz-Brikenau toplama kampı, gelecek kuşakların görüp ibret alması için koruma altına alınacak.

1940-1945 yılları arasında gerek gaz odalarında, gerekse açlıktan ve hastalıktan bir milyondan fazla insanın öldüğü Nazilerin Auschwitz Kampı koruma altına alınıyor. Yetkililer, yapılacak çalışmaların birkaç hafta içinde başlamasını bekliyor.

Ebedi uyarı!
Konuyla ilgili konuşan Auschwitz Müzesi sözcüsü Jarek Mensfelt, "Bu, kampı şu anki halinde koruyarak tamamen yok olmasını önleme çalışmasıdır. Böylece, kamp ebediyen bir uyarı olarak burada kalacak" dedi. Roland S. Lauder Vakfı'nın finanse ettiği koruma çalışmasının yarım milyon dolara mal olması bekleniyor.

Kanıtları yok etmeye çalıştılar
İkinci Dünya Savaşı'nın sonuna doğru, Sovyet orduları ilerlerken, Naziler suçlarının kanıtının ortadan kalkması için kampı havaya uçurmuşlardı. O zamandan beri gaz odalarıyla krematoryumlar harabe halinde bulunuyor.
Yayın tarihi: 22.06.2004
503
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.