Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Atina'da olimpiyat coşkusu

Atina'da olimpiyat coşkusu

28. Yaz Olimpiyat Oyunları açılış töreni, Atina Olimpiyat Spor Kompleksi (OAKA) içinde yer alan 72 bin kişilik Olimpiyat Stadı'nda yapıldı.

28. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda açılış töreni, görsel güzelliğiyle tüm izleyenleri büyüledi.
Gösteri, Yunanistan Cumhurbaşkanı Kostis Stefanopoulos, Yunan Olimpiyat Komitesi Başkanı Angelopoulos-Daskalaki ve Olimpiyat Komitesi Başkanı Jagguees Rogge'nin sahneye çıkması ve kağıt görünümlü kayıkla havuzu boydan boya geçen çocuk tarafından selamlanmalarıyla başladı.

Büyüleyici bir atmosfer
Havuzda olimpiyat halkalarının alevlerle ortaya çıkmasının ardından, insanoğlunun gelişimini anlatan, eski Yunan uygarlığının dününü ve bugününü gözler önüne seren görsel şov, stadı dolduran binlerce izleyicinin de ışık gösterilerine yaptığı katkıyla büyüleyici bir atmosfer yaşattı.

Tarih anlatıldı
İnsanlık tarihi, bir geçit resmi şeklinde izleyenlere sunulurken, olimpiyatların tarihi de eski Yunan'dan bugüne kadar tüm özellikleriyle sahnelendi. Bu arada olimpiyatların açılış töreninde ilk defa müzikler bir DJ tarafından düzenlendi. Dünyaca ünlü DJ Tiesto, çaldığı şarkılarla açılış törenine ayrı bir keyif kattı.

10 tonluk maket
Gösterinin en çarpıcı bölümü ise 17.3 metre uzunluğundaki insan yüzünü simgeleyen mermer görünümündeki 10.5 ton ağırlığındaki maketin havuzun içinden 36.5 metreye yükselmesi oldu. İnsan yüzünün, ses ve ışık gösterileri eşliğinde parçalara ayrılarak, insan vücudu haline gelmesi ise izleyenleri adeta büyüledi.

Oyunların açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ile birlikte VIP tribününden töreni izledi.

5 bin kişi görev aldı
Yunanlar, açılış töreni için 28 Mayıs'tan bu yana yaklaşık 600 prova yaptı. Açılış töreninde yaklaşık 5 bin kişi görev alırken, aralarında Türklerin de bulunduğu 31 ülkeden gönüllüler de sahne arkasında çalıştılar. Gösterilerde, 7 ile 70 yaş arasında değişen toplam 2428 kişi görev aldı. Gösteri için 10 bin metre kumaş, 2 bin litre tutkal, 15 kilometre iplik, 150 galon boya, 7152 çift çorap, 4 bin çift ayakkabı kullanıldı.
317
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.