Magazin

Astım ve alerji hamilelikte artıyor

Astım ve alerji hamilelikte artıyor

Prof. Dr. Umur Çolgar, hamilelik döneminde en sık karşılaşılan akciğer hastalığının astım ve alerjik sorunlar olduğuna dikkat çekti. Çolgar, araştırmaların hamilelik döneminde astım ve alerjik şikayetlerde artış olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Acıbadem Hastanesi Hastalıkları ve Doğum Bölüm Başkanı Prof. Dr. Umur Çolgar, astım ve alerjik problemi olan kadınların hamilelik öncesinde gerekli alerji testlerini yaptırmalarının şart olduğunu söyledi. Çolgar, "Böylece hastanın duyarlı olduğu alerjenlere karşı duyarsızlaşma yapılarak hamilelik sırasında oluşabilecek krizlere karşı önlem alınabilir. Bu işlem hamilelik sırasında da yapılabilir. Ancak aşırı bir reaksiyon oluştuğu taktirde bu bebeğe de zarar verebilir. O nedenle hamilelik öncesinde yapılmasında ve bununla ilgili kayıtların iyi tutulmasında fayda vardır" dedi.

Çolgar, araştırmaların hamilelerin yaklaşık üçte birinde astım ve alerjiyle ilgili problemlerde artış gösterdiğini belirtti. Çolgar, alerji ve astım sorunu olan kadınların üçte ikisinin hamile olduktan sonra hastalıklarının değişmediğine işaret ederek, üçte birinde ise iyileştiğini bildirdi.

Hamilelik döneminde güvenilirliği kanıtlanmamış hiçbir ilacın kullanılmasının önerilmediğini söyleyen Çolgar, hamilelik döneminde astım ve alerji açısından en sık beta-mimetik ve steroidlerin aerosol formlarının kullanıldığını söyledi. Çolgar, "Beta mimetikler anne kalbinin düzensiz çalışmasına neden olabilir. Steroidler annede oral pamukçuk yapabilir" dedi.
(ANKA)
Yayın tarihi: 12.10.2002
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.