Magazin

Aşık ve gururlu

Aşık ve gururlu

Karayip Korsanları ile ün kazanan Keira Knightley Hollywood yapımcılarının peşinden koştuğu bir yüz, ufak çapta bir servet sahibi. Ama o ısrarla Londra'da bir apartman dairesinde sevgilisi Jamie Dornan ile sade bir hayat yaşıyor.

Keira'nın fotoğrafları sağda

Aşk ve Gurur'un Elizabeth Bennet'ı Keira Knightley, 26 Mart 1985'te İngiltere'de doğdu. Babası Will aktör, annesi Sharman Macdonald oyun yazarı ve oyuncuydu. Keira'nın onların izinden gitmeye karar vermesi uzun sürmedi. Üç yaşında bir ajansa kaydolmak istediğini söylemiş, yedisinde kavanozda biriktirdiği bozukluklarla bir ev alıp ailesinin yanından taşınmaya karar vermişti. Ama bir ajansa kaydolmak için dört yıl daha beklemesi gerekti ve yedi yaşında Little Girl in Royal Celebration adlı televizyon dizisiyle siftah yaptı, bunu başka diziler izledi.

Sinemanın tadını, iki lezbiyenin aşkının anlatıldığı "A Village Affair" adlı filmle aldı. Ancak sinemayla gerçek tanışması 1999'da George Lucas'ın Star Wars-Gizli Tehlike filmi sayesinde oldu. Filmde Natalie Portman'ın canlandırdığı Amidala adlı cumhuriyetçi senatörün benzerini oynadı.

İlk kez soyundu
2000'de yönetmenliğini Nick Hamm'ın yaptığı, bir lisede geçen karanlık korku filmi The Hole'da ilk kez soyundu. Çekimler sırasında 15 yaşındaydı ve yapımcılar filmi piyasaya sürmek için genç kızın 16 yaşına girmesini bekledi.

2001 yazında Bend It Like Beckham adlı yapımda Parminder Nagra adında Asyalı, futbol tutkunu bir kızı oynadı. Futbol sevgisi yüzünden hem kültürel hem de dini baskılara göğüs geren bu karakter ve film, İngiltere'ye bomba gibi düştü. Futbol delisi İngiliz halkı filmin gösterildiği salonları hınca hınç doldurduysa da, Keira popüler olmak için filmin Amerika'da gösterime girmesini beklemek zorunda kaldı.

2002'nin ilk yarısında Bir Yaz Gecesi Rüyası'ndan uyarlanan The Seasons Alter'ın Helena'sı oldu. Bu rolle, işi bildiğini, sadece güzel bir yüz olmadığını ortaya koymuştu.

Romantik komedi Love Actually'de Hugh Grant, Liam Neeson ve Emma Thompson gibi önemli oyuncularla kamera karşısına geçip kocasının en yakın arkadaşına âşık olan yeni evli Juliet'i canlandırdı.

Karayip Korsanlar ile parladı
Sevimli bir İngiliz aksanıyla konuşan bu güzel kızın fark edilmesi Love Actually'den sonra çekildiği halde ondan önce vizyona giren Karayip Korsanları: Kara İnci ile oldu.

Bent It Like Beckham'ın yapımcıları insanların dilinden düşmeyen bu oyuncunun kendi filmlerinin de yıldızı olduğunu fark ederek filmi tekrar, bu kez Amerika'da vizyona soktular. Film Keira'nın Karayip Korsanları ile gelen popülaritesinin de yardımıyla ölistelerde üçüncülüğe yükseldi.

2004'te gösterime giren Kral Arthur eleştirmenlerce beğenilmese de izleyiciyi tatmin etti. Bunu başrolünü Adrien Brody'yle paylaştığı korku filmi The Jacket, Stories of Lost Souls, Domino filmleri izledi.

6 milyon dolar istiyor
Esmer güzeli Keira Knigthley, henüz 20 yaşında olmasına rağmen, uzun zamandır hiçbir İngiliz kadın oyuncunun ulaşamadığı bir unvana sahip: Hollywood'un en parlak genç yıldızlarından biri. Artık film başına 6 milyon dolar gibi ücretler talep edebiliyor.
Yayın tarihi: 05.02.2006
604
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.