Magazin

Aile planlamasına erkek engel oluyor

Aile planlamasına erkek engel oluyor

İzmir'de Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle Kadın Sığınma Evinde "Kadının insan hakları" konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Vali Alaaddin Yükselin eşi Emine Yükselin de katıldığı toplantıda Türkiye Aile Planlaması Derneği İzmir ube Başkanı Prof. Dr. Nursel Toygar, ülkede aile planmasında tam anlamıyla başarıya ulaşılamadığından yakınarak, "Bunun en büyük nedeni erkeklerin aşılamaması" dedi.

Çocuklarıyla birlikte aile içinde şiddet gördükleri için sığınma evinde bulunan üç kadının büyük bir dikkatle dinlediği Toygar, "Kadınlar korunmasız zorla cinsel ilişkiye zorlanarak, şiddetin en kötüsüne maruz kalıyor. Kadının bu tür istismarlara maruz kalması aile planlamasının önündeki en büyük engellerden biri. Erkek aile planlamasını kabul etmiyor. Yasal düzenlemeler de yapılsa, bunların uygulanabilirliği, ağır gelenek ve tabularla alt düzeyde kalıyor" diye yakındı.

Kadın sığınma evlerine gelen kadınların burada hızlandırılmış kurslarla meslek edindirilip, ekonomik özgürlüğünü alması gerektiğinin altını çizen Prof. Toygar, "Aksi taktirde buraya gelmekle bile büyük cesaret gösteren kadın. Yine savunmasız ve istismara açık olarak evine dönmek zorunda kalıyor. Ayrıca bu kadınlara aile planlaması eğitimi verilmesi de şart. Buraya gelen kadınların bir meslek edinip. Aile planlamasını öğrenip öyle ayrılması gerekiyor" dedi.

Kadın Haklarını Koruma Derneği İzmir Şube Başkanı Engin Demir de Türkiye'de parlamento bünyesinde Erkek Eşitliği Daimi Komisyonu kurulmalı. Ayrıca objektif ve sürekli bir politika uygulanmalı. Hükümete göre kadına bakış ve bunu bağlı politikalar değişiyor. Bu durumda sağlıklı bir yapılanmadan bahsetmek mümkün değil. Bunun yanında kadın parlamenter sayısının da ha artması gerekiyor diye konuştu.

Vali eşi Emine Yüksel de bir çok şiddet eyleminin ekonomik zorluklara dayandığına değindi, kadın sığınma evlerinin sayısının daha da arttırılması gerektiğini söyledi.
(DHA)
Yayın tarihi: 10.12.2002
507
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.