Magazin

Afrika'nın sesi

Afrika'nın sesi

Dünya, dün, 'Afrika'daki fakirliği tarihe gömmek' için çalan müzikle inledi. 150'ye yakın ünlü, dokuz kentte 1 milyon izleyiciyle buluştu.

Live 8 konserlerinden en güzel görüntüler için sağ taraftaki Foto Galeri'yi tıklayınız!

Britanyalı şarkıcı Bob Geldof'un öncülüğünde zengin ülkelerin dikkatini Afrika'daki yoksulluğa çekmek amacıyla organize edilen Live 8 konserleri dün dünyayı salladı. Programa son anda Moskova, Barrie ve Johannesburg'un da dahil olmasıyla sayısı 10'a çıkan konserlerden dokuzu dün gerçekleştirildi.

Londra, Paris, Berlin, Roma, Philadelphia, Barrie, Tokyo, Johannesburg ve Moskova'da izleyiciler programın başlamasından saatler önce konserlerin yapılacağa alanlara gelmeye başladı. Bir milyona yakın izleyicinin katıldığı konserler, televizyon, internet, radyo vasıtasıyla yüz milyonlarca insana ulaştı. Konser Türkiye'de NTV ve Radyo Odtü'den canlı yayımlandı.

Start Tokyo'da verildi
Konserler dizisi, Tokyo'da start aldı. Makuhari'deki fuar alanındaki konserde Björk, Def Tech, Dreams Come True, Good Charlotte, McFly, Rize sahneye çıktı. Konsere 10 bin izleyici katılırken yetkililer bu durumu konserin çok kısa bir sürede düzenlenmesine bağladı.

Güne damgasını vuran konser ise Londra'daki Hyde Park'ta gerçekleşti. Konser, Paul McCartney'nin U2 ile birlikte sahneye çıkmasıyla başladı. U2 solisti Bono yaptığı konuşmada "Sadaka değil, adalet istiyoruz" diye konuştu. 200 binden fazla seyircinin pankart ve sloganlarla eşlik ettiği konserde Elton John, U2, Madonna, REM, Mariah Carey, Cold Play ve Pink Floyd sahneye çıktı.

Ünlülerden destek
Son anda organizasyona eklenen Moskova'da Pet Shop Boys, Red Elivises; Johannesburg'da Lucky Dube, Mahotella Queens, Vusi Mahlasela; Barrie'de ise Bryan Adams, Deep Purple, Bruce Cockburn, Jann Arden gibi şarkıcı ve gruplar sahneye çıktı. Ünlü isimlerde çıkarak kampanyaya destek verdi. Microsoft'un patronu Bill Gates, BM Genel Sekreteri Kofi Annan, oyuncu Brad Pitt Londra'da, süpermodel Claudia Schiffer Berlin'de, Güney Afrikalı lider Nelson Mandela ve oyuncu Angelina Jolie ise Johannesburg'da sahneye çıkarak tüm insanlığı yoksullukla mücadeleye destek vermeye çağırdı.

'Sırf para yetmez'
Kampanyaya eleştiriler de geldi. Bazı yoksulluk karşıtı örgütler ve Afrikalı liderler yapılan işin Afrika'nın kendi kendini daha iyi yönetmesini ve eşit olmayan ticaret problemini çözmek yerine ağırlıklı olarak para üzerine odaklandığını söyledi. Geldof ise Hyde Park'taki konuşmasında "Bir B planı yok. B planı, yeni ölümlere izin vermemizdir. Mahatma Gandhi bir kıtayı, Martin Luther King bir halkı, Nelson Mandela bir ülkeyi özgürleştirdi.
İşe yarıyor, dinleyecekler" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 03.07.2005
395
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.