Magazin

AFP Paris'in kurtuluş arşivini açıyor

AFP Paris'in kurtuluş arşivini açıyor

Fransız Haber Ajansı, Ağustos 1944 tarihli arşivlerini, Paris'in Alman işgalinden kurtuluşunun 60. yıldönümü dolayısıyla ilk kez açmaya karar verdi.

Paris'teki ayaklanma haftasıyla ilgili eşi benzeri olmayan haber ve fotoğraf arşivine sahip olan AFP, bu döneme ait belgeleri Paris'in kurtuluşunun 60. yıldönümü nedeniyle sergileyeceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, 23 Haziran'da başkent Paris'te arşiv kayıtlarının bazıları açık havada oluşturulan bir müzede sergilenmeye başlanacak.

İlk haberini 1944'te geçti
Charles-Louis Havas tarafından 1835'te kurulan Havas ajansının mirasçısı olan AFP'ye bu isim, Fransız Direnişi'ne üye bir grup gazeteci tarafından 20 Ağustos 1944'te verilmiş ve ajans AFP adıyla ilk haberini aynı gün geçmişti. 220 kelimelik bu haberde, "İlk özgür gazeteler yayına başlayacak. Fransız Haber Ajansı, özgür gazetelere ilk hizmetini sunuyor" deniliyordu. Haberler daha sonra bisikletli dağıtıcılar tarafından gazetelere ve direnişçilere dağıtılıyordu.
Yayın tarihi: 08.06.2004
370
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.