Magazin

AIDS'e karşı limon suyu

AIDS'e karşı limon suyu

Avustralyalı bilimadamları, limon suyunun ucuz ve etkili bir doğum kontrol yöntemi olarak işlev görebileceğini ve ölümcül AIDS hastalığının yayılmasını engelleyebileceğini iddia etti.

BBC'nin haberine göre, Melbourne Üniversitesi'nden üreme uzmanı Roger Short, laboratuvar deneylerinde limon suyunun spermleri ve çoğunlukla AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünü öldürdüğünün saptandığını belirtti.

Doğum kontrol hapı yerine limon suyu
Short'a göre, limon suyuna batırılan bir parça pamuk, cinsel birleşmeden önce vajinaya yerleştirildiğinde gebeliği önleyebilir.

Kökleri Ortaçağ'a uzanıyor
Hamileliği önlemek için limon suyunun kullanılması efsanevi çapkın Kazanova da dahil olmak üzere, ortaçağda yaygın bir biçimde uygulanıyordu. Ancak bu yöntem zaman içinde modern tıp tarafından unutuldu. Short 'Yaklaşık 300 yıl önce Akdenizli kadınlar limon suyunu gebeliği önlemede temel yöntem olarak kullanıyorlardı' diyor.

Yan etkileri
Avustralyalı bilimcinin bulguları, yöntemin potansiyel zararlı yan etkileri konusunda uyaran bilimadamları tarafından tepkiyle karşılandı.
Avustralya HIV Tıbbı Derneği'nden Andrew Grulich "Short'un doğru iz üzerinde olması mümkün, ancak bulguların insanlardaki etkilerinin de klinik olarak izlenmesi gerekli. Asidite HIV'nin etkisiz hale getirilmesine ve yok edilmesine pekala yardımcı olabilir; ama asidite düzeyinin vajinanın iç dokusuna zarar vererek HIV için giriş kapısı oluşturabileceğini de dikkate almalıyız." diyor.

Short yöntemle ilgili deneyleri Tayland'da gerçekleştirmeyi planladığını belirtti.

(e-kolay)
Yayın tarihi: 14.10.2002
582
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.