Magazin

83'ünde diploma peşinde

83'ünde diploma peşinde

2. Dünya Savaşı yüzünden liseyi yarım bırakan Mehmet Halis Beyhanoğlu, rövanşı aldı. Açık Öğretim'i birincilikle bitiren 83 yaşındaki Beyhanoğlu, şimdi de iktisat diploması için çalışıyor.

Mehmet Halis Beyhanoğlu, 1998 yılında torunuyla birlikte girdiği Açık Öğretim Fakültesi'ni birincilikle bitirdi.

Ama hızını alamadı. Üniversite macerasına dikey geçiş yaptığı Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde devam etmeye başladı. 83 yaşındaki emekli Beyhanoğlu son sınıftan kalan üç dersine harıl harıl çalışırken en büyük desteği 'velim' dediği eşi Dilana Beyhanoğlu.

Mehmet Halis Beyhanoğlu, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle eğitimini yarım bırakmak zorunda kalmış. Ama hiçbir zaman okuma isteğini kaybetmemiş. Beyhanoğlu'nun şimdiki hedefi, azmiyle gençlere de örnek olmak:

"1998 yılında girip birincilikle bitirdiğim Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Mahalli İdareler Yönetimi bölümü beni motive etti. Öğretmenlerimin de yönlendirmesiyle, dikey geçiş yoluyla Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümü'ne kaydoldum.

Öğrenmenin yaşı yok. Yaşamım boyunca bulduğum her fırsatta eğitimimi bir üst seviyeye taşımak için çalıştım. Mezuniyet ardından da Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuracağım.

Benim yaşımda üniversite bitiren biri daha olduğunu sanmıyorum. Memurlar eğitimlerini bir üst seviyeye taşıdığında, sporcular ödül aldığında, sanatçılar başarılı işler yaptığında ödüllendiriliyor. Ancak bu, emekliler için geçerli değil. Haksızlık."

Velim, eşim!
Eşi Dilana hanımın sert bir veli olduğunu, derslerinde başarılı olabilmesi için kendisine gereken tüm şartları sağladığını söyleyen Beyhanoğlu, "Son sınıftan üç dersim var. Şimdi sınavlara hazırlanıyorum. Dilana hanım evde sıkıyönetim ilan etti. O olmasa ben bunları başaramam" diyor.

Beyhanoğlu yaşlılığın toplumda yaşamla bağların koptuğu bir dönem olarak görülmesine de üzülüyor: "Hayata dört elle sarılarak devam etmek ve ertelenmiş bazı hayalleri yaşama geçirmek için emeklilik uygun bir zaman. Ancak emeklilerin bunları yapabilecek maddi olanağı yok."
(Radikal)
Yayın tarihi: 31.03.2006
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.