Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

8,7 milyonumuz 'milyoner'

8,7 milyonumuz 'milyoner'

Bazıları ay sonunu nasıl getireceğim hesapları yaparken, diğer taraftan Dünyada milyoner sayısı her geçen yıl artmaya devam ediyor.

Merril Lynch yatırım bankası ve Capgemini danışmanlık fonunun ortak araştırmasına göre, dünyada 1 milyon dolardan fazla serveti olanların sayısı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 6,5 artarak 8,7 milyona ulaştı. Bu 8,7 milyon milyonerin kontrol ettiği toplam zenginlik ise 33,3 trilyon dolarla, dünyanın en zengin ülkesi ABD'nin yıllık gayri safi milli hasılasının iki katını aşmış bulunuyor.

Orta Doğu'da zenginler artıyor
Araştırmaya göre milyonerler en çok, Türkiye gibi gelişmekte olan piyasalara yaptıkları yatırımlardan kazanıyor. Milyoner sayısının en hızlı arttığı bölge ise Orta Doğu. Milyon dolar sınırını aşma oranında dünya ortalaması (geçen yıl için) yüzde 6,5 iken, bu oran Orta Doğu'da yüzde 10 olmuş.

'Süper zenginler'
Milyoner sayısındaki artışa paralel, milyonerlerin de kaymak tabakasını oluşturan 30 milyon doların üzerinde servete sahip olan insanların dahil edildiği "süper zenginlerin" sayısı daha da hızlı artıyor. Araştırmaya göre "süper zenginler" zümresine giren insan sayısı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 10'dan fazla artışla 84 bin 500'ü bulmuş.
216
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.