Magazin

7 milyonumuz okuyamıyor, yazamıyor

7 milyonumuz okuyamıyor, yazamıyor

Dünyada 860 milyon, Türkiye'de ise 7 milyon kişi okuma yazma bilmiyor.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı tarafından "8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü" nedeniyle bir rapor yayınlandı. Raporda, UNESCO'nun dünyadaki okumaz yazmazlık sorununa dikkat çekilmesi amacıyla 1967 yılında ilk kez 8 Eylül tarihini, Dünya Okuma Yazma Günü olarak ilan ettiği belirtildi.

Kadınlarda daha yaygın
Bu yıl, Dünya Okuma Yazma Günü için UNESCO tarafından belirlenen temanın "Okur yazarlık ve toplumsal cinsiyet" olduğu belirtilen raporda, UNESCO verilerine göre dünyada 860 milyon kişinin okuma yazmabilmediği ve bunların 500 milyonunu kadınların oluşturduğu kaydedildi.

Bu nedenle, 2005 yılı içinde tüm ülkelerin eğitim alanındaki cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapmasının beklendiği dile getirildi.

Türkiye'de 7 milyon kişi
AÇEV raporuna göre Türkiye'de ise 7 milyonu aşkın kişi okuma yazma bilmiyor. Bu sayının çoğunluğunu kadınlar oluştururken, DİE 2000 yılı nüfus sayımına göre, 29 milyon 613 bin 798 olan nüfusunun 5 milyon 732 bin 525'i okuma yazma bilmiyor. Buna göre, kadın nüfusunun yaklaşık yüzde 20'si okumaz yazmaz durumda.

Üniversiteye giriş oranı
Buna bağlı olarak, daha sonraki öğretim aşamalarında kadınların daha az yer aldığı belirtilen raporda, Türkiye'deki üniversite mezunu kadınların sayısının 1 milyon 161 bin 235 olduğu, bunun da toplam kadın nüfusunun yüzde 5.4'ünün üniversiteye gidebildiği anlamına geldiği vurgulandı.
Yayın tarihi: 07.09.2004
247
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.