Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

60 bin tanesini öldürecekler

60 bin tanesini öldürecekler

Avustralya, sayıları 500 bini bulduğu, kısıtlı su kaynaklarını tüketip, çiftliklerdeki koyun ve sığır yaşamını tehdit ettiği gerekçesiyle 60 bin deveyi öldürtecek.

Doğa için tehdit oluşturdukları gerekçesiyle Avustralya'da binlerce deve helikopterlerden vurularak öldürülecek. Develer, geniş çöller bulunan kıtada taşımacılıkta yararlanılmak üzene 1800'lü yılların ortalarında Avustralya'ya getirilmişti. Ancak, trenyolları ve kamyonlar gelince onları doğaya saldılar. Develer yırtıcı hayvanların fazla bulunmadığı Avustralya bozkırında hızla çoğaldılar.

Sayıları 500 bini bulan develer çiftlikleri tehdit ediyor, koyun ve sığırlar için kısıtlı olan su kaynaklarına musallat oluyor. Bazı çiftçiler, 200 devenin aynı anda aynı su çukurundan su içtiğini gördüklerini söylüyorlar. Deve nüfusunun yılda yüzde 11 artış gösterdiği ve bunları temizlemenin şart olduğu, 'En basit, en kolay ve en etkili yolun helikopterlerle havadan vurmak' olduğu belirtiliyor. Devlerin ne kadarının öldürüleceği konusunda yetkili ağızlardan bilgi verilmiyor ancak binlerce deveden söz ediliyor ve basında en az 60 bin rakamı geçiyor.

ACI ÇEKTİRECEKLER
Avustralya Hayvanlara Zulmü Önleme Derneği ise, develerin havadan ateş edilerek öldürülmesine 'tamamen karşı' olduklarını açıkladı. Derneğin başkanı Hugh Wirth, 'Hareket eden bir araçtan hareket eden bir hedefi vurmaya çalışırken hayvanlar acı çekecekler' dedi.

KANGURULARI DA VURMUŞLARDI
Avustralya'da, hayvan hakları örgütlerinin tüm muhalefetine rağmen geçmişte de toplu hayvan katliamları uygulanmıştı. Doğal hayata ve insanlara zarar verdikleri gerekçesiyle, helikopterlerden ateş edilerek binlerce kanguru, vahşi at ve keçi vurulmuş, bunların çoğu, aldıkları ağır yaralardan sonra can çekişerek ölmüşlerdi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 27.04.2005
253
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.