Magazin

50 yıl sonra Frida Kahlo

50 yıl sonra Frida Kahlo

Ölümünün 50. yılında Meksikalılar Frida Kahlo'yu unutmadı. Beş sergi ve çeşitli etkinliklerle anılan Frido Kahlo, Meksikalılar için hem bir efsane hem de bir kült sanatçı.

Yaşamöyküsü ve politik tavırlarıyla bir döneme damgasını vuran ressam Frida Kahlo, ölümünün 50. yılında anavatanı Meksika'da çeşitli etkinliklerle anıldı. 13 Temmuz 1954'te hayatını kaybeden Kahlo'nu anısına Meksika'da, beş özel sergi düzenlendi. Ayrıca Frida Kahlo'nun tarzını yansıtan mücevher, güneş gözlüğü ve şallar da satışa sunuldu. 100 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulan eşyalarla ilgili olarak açıklama yapan Frida'nın yeğeni Penedo, Frida'nın hayattayken bir tablosunun en fazla 300 dolara satılabildiğini hatırlattı.

Sadece bir efsane değil bir kült
Ressam eşi Diego Rivera ile evliyken bir yandan onu kaybetmekten korkarak, bir yandan da heyecandan içi titreyerek Troçki'nin de aralarında bulunduğu pek çok kişiyle tutkulu aşklar yaşayan ressam Frida Meksika'da 'sadece bir efsane değil bir kült' sözleriyle anıldı. Ayrıca şu sıralar Frida Kahlo'nun yaşamını konu alan ve aralarında yeğeni Penedo Kahlo'nun da olduğu dört yazar tarafından dört ayrı kitap hazırlanıyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 22.07.2004
465
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.