Magazin

4. Bursa Sinema Şenliği başladı

4. Bursa Sinema Şenliği başladı

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ile Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği'nce (ÇASOD) düzenlenen 4.Bursa Sinema Şenliği, şenlik yürüyüşü ile başladı.

Şenliğin açılışı nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, BKSTV Genel Sekreteri Banu Demirağ ve ÇASOD Yönetim Kurulu Başkanı Rutkay Aziz ile festivalde yer alan filmlerin yönetmen, yapımcı ve oyuncuları, Atatürk Anıtı'na karanfil bıraktı.

Burada kendilerini görmek isteyen Bursalılarla bir araya gelen sanatçılar, Atatürk Anıtı önünden film gösterimlerinin yapılacağı Tayyare Kültür Merkezi'ne (TKM) kadar gerçekleştirdikleri şenlik yürüyüşünde, karanfil dağıtarak halkı selamladı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser, TKM'de şenliğin açılış filmi olan Tayfun Pirselimoğlu'nun ''Hiçbiryerde'' adlı filminin gösterimi öncesinde düzenlenen açılış töreninde, film şenliğinin 4'üncüsünü gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Bursa nüfusunun büyük bölümünü, kente dışarıdan göç edenlerin oluşturduğunu belirten Bilenser, göç yoluyla Bursa'ya gelerek burada yaşayan insanları, ortak bir kentlilik potasında birleştirmek amacıyla aralarında film şenliğinin de bulunduğu çok sayıda kültürel ve sosyal etkinlik düzenlediklerini söyledi.

ÇASOD Yönetim Kurulu Başkanı Rutkay Aziz de, insanlığın gündeminden hiçbir zaman savaşların açlığın ve işsizliğin düşmediğini ifade ederek, ''Bugün de insanlık olağanüstü koşullardan geçiyor. En zorlu kriz ortamlarında bile sinema, içinde yatan duygularla toplumlara moral olmuştur'' dedi.

Cannes Film Festivali'nde, Yılmaz Güney'in birincilik elde ettiği ''Yol'' filminden sonra ilk kez bir Türk filminin yarışmalı bölümde yer aldığını hatırlatan Aziz, hükümetlerin, sinema sanatına taşıdığı değerler nedeniyle ilgi göstermesi gerekirken, Kültür Bakanlığı'nın konuya duyarsız kaldığını savundu. Törende, konuşmalarının ardından şenliğin açılış filmi ''Hiçbiryerde''nin gösterimi yapıldı.

FİLM ŞENLİĞİ
TKM'de, 5 Mayıs tarihine kadar devam edecek olan şenlikte, 13 filmin gösterimi gerçekleştirilecek. Sinemaseverler, şenlik süresince açış filmi olan Tayfun Pirselimoğlu'nun ''Hiçbiryerde'' adlı filminin yanı sıra, Yusuf Kurçenli'nin ''Gönderilmemiş Mektuplar'', Zeki Alasya'nın ''Rus Gelin'', Zeki Demirkubuz'un ''İtiraf'', Handan İpekçi'nin ''Büyük Adam Küçük Aşk'', Levent Kırca'nın ''Son'', Nuri Bilgi Ceylan'ın ''Uzak'', Alberto Rondalli'nin ''Derviş'', Bülent Pelit'in ''Martılar Açarken'', Aydın Sayman ve Ümit Cin Güven'in ''Sır Çocukları'', Ziya Öztan'ın ''Abdülhamit Düşerken'', Zeki Ökten'in ''Gülüm'' ve Elizabeth Rygaard'ın ''Gönlümdeki Köşk Olmasa'' adlı yapımlarını izleme olanağı bulacak.

Burçak Evren'in koleksiyonundan ''Sinemamızın Unutulmaz Oyuncuları'' konulu serginin izlenime sunulduğu şenlik, 5 Mayıs akşamı Mazlum Çimen'in konseriyle son bulacak.
(AA)
Yayın tarihi: 30.04.2003
414
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.