Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

30 yılda 20 tür yok oldu

30 yılda 20 tür yok oldu

Dünyanın en yoğun tanker trafiğinin yaşandığı Karadeniz'de, kirlilik ve kontrolsüz avcılık canlı türlerini hızla yok ediyor. 30 yıl önceki 26 tür balıktan ancak altısı kaldı.

Karadeniz dünyanın en yoğun tanker trafiğinin yaşandığı deniz. Gemilerin attığı çöp ve sintinenin yanı sıra kontrolsüz avcılık nedeniyle birçok canlı türü artık yaşamıyor, çoğunun da soyları tükenmek üzere. Karadeniz, acil önlem bekliyor. 31 Ekim'in 'Uluslararası Karadeniz Günü' olması nedeniyle Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) dikkatleri bir kez daha bu konuya çekti. TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Karadeniz için acil eylem planı hazırlanmasının ve bu konuda kıyısı bulunan altı ülkenin işbirliğinin şart olduğunu söyledi. Öztürk, "Karadeniz için komşu ülkelerin sivil toplum örgütleriyle uluslararası adımlar atacağız" dedi.

Türkiye de tehdit altında
TÜDAV'ın yaptığı araştırmaya göre, Karadeniz'in herhangi bir yerinde meydana gelecek petrol kazasının yaratacağı kirlilik, en geç bir günde Türkiye kıyılarına ulaşabiliyor. Karadeniz'de bu riski ortadan kaldıracak, kirliliği kontrol altına alacak araç ve tesis yok.

Günümüzden yalnızca 30 yıl önce Karadeniz'de ticari değeri olan 26 tür balık varken, bugün yalnızca altı tür kalmış durumda. Uskumru, orkinos, kılıç ve Akdeniz foklarına Karadeniz'de rastlamak artık hayal. Kalkan ve mersin balıkları da yok olmak üzere. Aşırı avlanma ve kirlilik canlı türlerini tehdit ediyor. Soyu tükenen türler, başka canlıları da etkiliyor.

Her yıl üç bin yunus ölüyor
Prof. Dr. Öztürk, "İlk önlem, balıkçıların kurallı avlanması. Ayrıca 'Özel deniz koruma alanları' oluşturularak tükenme tehlikesi olan türler koruma altına alınmalı. Doğanyurt ve İstanbul Boğazı çıkışı gibi doğal özelliklerini henüz kaybetmemiş bölgeler, çevresel tehditlerden uzak tutulmalı" diye konuştu.

Karadeniz'de her yıl kalkan avcılığı nedeniyle 3 bin yunus yaşamını yitiriyor. Kalkan ağlarına takılan yunuslar kurtulamıyor. Yunus ölümlerine yol açan diğer bir neden de kirlilik. Öztürk, "Önlem için kalkan avcılığı sınırlandırılmalı, kirlilik önlenmeli. Değilse Karadeniz hızla sona doğru yaklaşacak" dedi.
31 Ekim 1996'da Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya, Türkiye ve Ukrayna çevre bakanları İstanbul'da 'Karadeniz Stratejik Eylem Planı'nı imzaladı. Bu toplantıda, her yıl 31 Ekim'in 'Uluslararası Karadeniz Günü' ilan edilmesine karar verildi.
(Radikal)
210
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.