Magazin

2025'te şişman Türkiye

2025'te şişman Türkiye

Türkiye genişliyor! Obezite Araştırma Derneği 2. Başkanı Prof. Mücahit Özyazar, 2025 yılında Türk halkının yüzde 70'inin şişman olmasının beklendiğini söyledi.

Prof. Dr. Mücahit Özyazar, 24 Ekim Dünya Obezite Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye'de ve dünyada şişman nüfusun giderek arttığına dikkat çekti. Prof. Dr. Özyazar, "Yapılan araştırmalara göre, 2025 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 39'unun aşırı şişman olması bekleniyor. Bu rakama kilolular da eklenirse, Türk halkının yüzde 70'inin şişman olması öngörülüyor" diye konuştu. Şişmanlıkla ilgili Türkiye'deki en tedirgin edici boyutun, konunun estetik kaygılarla ele alınması olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özyazar, önemli olanın şişmanlığın yarattığı komplikasyonlara karşı korunmak olduğunu söyledi.

Şişmanlığın artmasıyla birlikte Tip 2 diyabet sıklığının da arttığını kaydeden Prof. Dr. Özyazar, "Özellikle artık daha önce görmediğimiz şekilde çocuklarda, Tip-2 diyabete ve yüksek tansiyona rastlıyoruz" dedi.

'Pişirirken tatma!'
Obezite Araştırmaları Derneği tarafından kurulan Obezite Eğitim Okulu'nun açılışında konuşan Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık da dünyanın şişmanlık sorununa dikkat çekti. Dernek bünyesinde açılan okulda, obezite bilinçlendirme eğitimi verileceğini söyleyen Bağrıaçık, daha önce 14 ilde açılan kurslara geniş katılım sağlandığını kaydetti. Prof. Dr. Bağrıaçık, şişmanlık sorununun sık görüldüğü ev kadınlarına önerilerde bulundu.

Kadınlara 'Mutfakta fazla vakit geçirmeyin' ve 'Yemek hazırlarken tadına bakmaktan vazgeçin' diyen Prof. Dr. Bağrıaçık, "Alışverişe tok karnına çıkın, hazır listeyle gidin, yanınızda fazla para bulundurmayın ve kesinlikle kredi kartı kullanmayın. Yemekleri küçük tabakta servis yapın, tek tabaktan yemeyin ve zararlı besinleri göz önünde bulundurmayın" diye konuştu. Prof. Dr. Bağrıaçık, ara öğünlerle takviye yaparak çok fazla acıkmadan sofraya oturulmasını ve yemeğin ardından hemen kalkılması gerektiğini vurguladı.
(Radikal)
Yayın tarihi: 24.10.2003
575
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.