Magazin

2 bin adım yeter

2 bin adım yeter

Bir yıl önce başlatılan 'Günde 2 bin adım daha at, 100 kalori az ye' önerisine uyan ABD'liler zayıfladı.

ABD'li doktor James Hill, bir yıl önce obeziteye karşı savaşmak için son derece basit bir öneride bulundu: Günde her zamankinden 2 bin adım fazla atın, 100 kalori (bir dilim ekmek 90 kalori) az tüketin. Bu yolla kilo alımının önüne geçilebileceğini söyleyen Hill'in geçen yıl başlattığı 'Amerika Harekette' girişimi, ilk sonuçlarını vermeye başladı.

İlk sonuçlara göre bu basit formül kilo alımını gerçekten durduruyor. Girişime katılanlara göre bunun üzerine biraz da egzersiz yaparak kolaylıkla kilo verilebiliyor. 14 hafta boyunca Denver'da yaklaşık 400 kişi üzerinde yapılan inceleme, günlük aktivitelerini 2 bin basamak daha artıranların ortalama 100 kalori yaktıklarını gösterdi. 'Amerika Harekette' girişiminin 20 eyalette 300 binden fazla kayıtlı katılımcısı var. Girişimi Mayo Clinic ve ABD Aile Doktorları Akademisi de destekliyor.

Küçük değişiklikler
Girişimin ilk sonuçlarını Physical Review and Health dergisinde yayımlayan Hill, "İnsanlara ertesi gün hareket kapasitelerini üç katına çıkarmalarını söylerseniz başaramazlar. Başarmak için küçük değişiklikler yapmalı" diyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 09.10.2004
269
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.