Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

12 cinsel mit

12 cinsel mit

"Cinsellik için yaşlıyım" düşüncesi artık kabul görmüyor. Cinsellik beyinde başlıyor. Beyin, en önemli cinsel organ.

Yine de yüzyıllar öncesinden gelen bazı mitler, alışkanlıklar, orta yaş ve yaşlılıkta cinsellikten uzak durulmasına zemin hazırlıyor. Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD), "Kadında Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Açısından Sağlıklı Yaşlanma"yı inceledi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Geropsikiyatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arşaluys Kayır'ın hazırladığı araştırmada orta yaş ve yaşlılıkta cinsel yaşamı bozan 12 mit sıralandı.

ERKEK VE KADIN YAŞLANINCA CİNSELLİĞİN KALİTESİ DÜŞER
Yanlış, çünkü cinsel uyarılara tepki 50 yaşından sonra farklıdır ama kötüleşmez. Erkekler 20'li yaşlarındaki kadar sert ereksiyon olmayabilir. Ancak sertleşme daha uzun sürdürülebilir. Yaşlandıkça kadın ve erkeğin cinsellikteki özgüveni artar. Kadın birleşmeden daha fazla zevk alır. Her iki cins duygusal açıdan olgunlaşır. Daha derin, yakın ilişki kurarlar. Cinselliğin kalitesi artar, ulaştığı yüksek düzeyde kalır.

VAJİNA YETERİNCE NEMLENMEZ, PENİS HIZLI SERTLEŞMEZSE İSTEKSİZLİK VARDIR
Bu tamamen yanlış. Yetersiz nemlenmeye cinsel isteksizlik değil, hormonal değişim yol açar. Sorun jel, hormon içeren krem veya hormon tedavisiyle düzeltilebilir. Yaşlı erkeklerde cinsel arzu her zaman sertleşmeye dönüşmez. Bazı erkekler cinsel arzuyu penisinde değil, bedenlerinin tümünde hisseder.
1245
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.